Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5314
-0.03%
Dolar
16.8192
-0.04%
Altın
977.6
-0.02%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
334.560
2.83%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  ABD, Çinli yetkililere 'Hong Kong' yaptırımı uygulayacak

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin özerk yapısına zarar veren ve insan hakları ihlaline karışan Çin Komünist Partisi yetkilileri ve ailelerine vize yasağı getirdi.
  • AA
  • 27.06.2020 - 01:40
  ABD, Çinli yetkililere 'Hong Kong' yaptırımı uygulayacak

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, karara ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayarak Çin yönetiminin Hong Kong politikalarına sert tepki gösterdi.

  "HONG KONG'UN STATÜSÜ İHLAL EDİLİYOR"

  Çin Komünist Partisi'nin Hong Kong yönetimini "denetleme" kararı alarak Hong Kong'un özel idari statüsünü ihlal ettiğini vurgulayan Pompeo, Çin'in ayrıca Hong Kong'da tek taraflı ve keyfi ulusal güvenlik uygulamalarını artırdığına dikkati çekti.

  "İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLER BALTALANIYOR"

  Pekin’in faaliyetlerinin Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu'nda belirtilen Hong Kong’un özerkliğine saygı gösterme konusundaki taahhütleriyle çeliştiğini belirten Pompeo, ayrıca Pekin'in, yerel yönetim içindeki demokrasi yanlısı aktivistleri tutuklamak ve demokrasi yanlısı seçim adaylarını diskalifiye etmek için baskı yaparak Hong Kong'daki insan haklarını ve temel özgürlükleri baltaladığını vurguladı.

  KOMÜNİST PARTİ GÖREVLİLERİNE VİZE KISITLAMASI

  Pompeo şu ifadeleri kullandı:

  "Bugün 1984 Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu'nda garanti edilen Hong Kong'un yüksek özerklik derecesine zarar veren veya yaşanan insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğuna inanılan mevcut ve eski ÇKP görevlilerine vize kısıtlaması getirdiğimizi duyuruyorum. Bu kısıtlama söz konusu yetkililerin ailelerini de içermektedir. Çin, Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu'nda belirtilen sözlerini tutmalıdır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir