Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
381.162
0.84%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  ABD: Diplomatlarımızı Venezuela'dan çekmeyeceğiz

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetimini meşru görmedikleri için diplomatların, ülkeyi terk etmeleri talimatına uymayacaklarını açıkladı.
  • AA
  • 24.01.2019 - 07:10
  ABD: Diplomatlarımızı Venezuela'dan çekmeyeceğiz

  Bakan Pompeo, ABD'nin ülkede meşru hükümete karşı bir darbe tertiplediğini savunan Maduro'nun, Amerikalı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 72 saat süre vermesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

  "GUİADO'YA DESTEĞE HAZIRIZ"

  ABD'nin, Venezuela'da başkanlığını ilan eden Ulusal Meclisi Başkanı Juan Guaido'yu desteklediğini belirten Pompeo, "Başkan Guaido’ya geçici bir hükümet kurması ve anayasal görevlerini yerine getirmesinin yanı sıra ABD ve diğer ülkelerle olan diplomatik statülerinin belirlenmesi konusunda destek vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

  "DİPLOMATLARIMIZ VENEZUELA'DA KALACAK"

  Pompeo, ayrıca Guaido'nun, Maduro'nun açıklamasından sonra yazılı açıklama yaparak Amerikalı diplomatların Venezuela'da kalabileceğini belirtmesine, memnun olduklarını kaydetti.

  Amerikalı diplomatların Venezuela'dan geri çekilmeyeceğini vurgulayan Pompeo, şu ifadeleri kullandı:

  "ABD, Venezuela ile diplomatik ilişkilerini sürdürecek ve bu ilişkiyi, bizim diplomatik temsilciliklerimizi ülkesine davet eden geçici Başkan Guaido hükümeti üzerinden sağlayacaktır. ABD, eski Başkan Nicolas Maduro rejiminin, ABD ile diplomatik ilişkileri koparma ya da diplomatlarımızı istenmeyen kişi ilan etme konusunda yasal yetkiye sahip olduğunu düşünmüyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir