Petrol
95.81
0.94%
Euro
18.285
0.24%
Dolar
17.9488
0.20%
Altın
1.023
0.01%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
426.171
2.93%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  ABD Erbil'de askeri üs kuracak

  ABD, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun hava operasyonlarına lojistik destek sağlamak amacıyla Erbil yakınlarında askeri üs kuracak.
  • AA
  • 10.02.2015 - 09:01
  ABD Erbil'de askeri üs kuracak

  hikmet

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurt Hikmet, Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Erbil yakınlarında askeri üs kuracağını bildirdi.

  ABD'nin Erbil'de askeri üs kuracağı iddiaları Ekim 2014’ten beri gündeme getiriliyor. Ancak resmi makamlarca konuyla ilgili ilk kez açıklama yapıldı.

  "ABD TARAFINDAN BİR ASKERİ ÜS KURULACAK"

  Hikmet, ABD’nin kurmaya hazırlandığı askeri üs ile ilgili, "IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonu düzenleyen uçaklara lojistik destek sağlamak amacıyla ABD tarafından bir askeri üs kurulacak. Yeri de Erbil yakınlarında olacak. Bununla ilgili hazırlıklar devam ediyor. Gerekli çalışmaların ardından uçaklar bölgeye gönderilecek ve askeri yetkililer gelecek. Uçakların kaç tane olacağı ve ne zaman gönderileceği henüz belli değil" ifadelerini kullandı.

  "SAVAŞTA KEŞİF İÇİN KULLANILACAK"

  Hikmet, "Buradaki uçaklar, IŞİD'e karşı savaşta keşif ve gözetleme için kullanılacak. Savaşa katılan uçakları geriden takip ederek herhangi bir gelişme olması durumunda anında yardım ulaştıracak. IŞİD hedeflerini bombalayacak uçaklar buradan havalanmayacak" diye konuştu.

  KOALİSYONDAKİ 60 ÜLKE ERBİL'DE UÇAK BULUNDURACAK

  Ürdünlü pilot Muaz Kasasbe’nin uçağı Rakka’da düştükten sonra IŞİD tarafından rehin alınmasının ardından, koalisyona katılan ülkeler bölgeye yakın lojistik ve kurtarma üsleri kurulmasını gündeme getirmişti.

  Hikmet, IŞİD karşıtı koalisyonda yer alan 60 ülkenin de Erbil'deki askeri üste uçak bulunduracağını aktararak, bunların ne zaman ve ne şekilde hareket edeceğine kendilerinin karar vereceğini ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir