Euro
10.1594
-0.04%
Dolar
8.3887
-0.07%
Altın
506.7
-0.01%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
326.829
8.07%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  ABD: Erdoğan - Biden görüşmesi, yüz yüze diplomasi için fırsat

  Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, iki liderin Brüksel'de gerçekleştireceği görüşmeye ilişkin konuştu.
  • AA
  • 10.06.2021 - 08:42
  • Güncelleme : 10.06.2021 - 09:08
  ABD: Erdoğan - Biden görüşmesi, yüz yüze diplomasi için fırsat

  ABD Başkanı Joe Biden, ilk yurt dışı ziyaret programı kapsamında ülkesinden ayrıldı.

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden'ın Washington'dan İngiltere'ye seyahat ettiği sırada uçaktaki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Biden'ın 14 Haziran'da Brüksel'de yapacakları ikili görüşmeden beklentilerinin ne olduğunun sorulması üzerine Psaki, şu ifadeleri kullandı:

  ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

  "Bu ilişki, yapıcı bir şekilde birlikte çalışmaya devam edilmesi gerektiğini hissettiğimiz alanların ve fırsatların olduğu, aynı zamanda ciddi anlaşmazlıklar yaşadığımız alanların da olduğu bir NATO ortağıyla olan ilişki. Bu, Başkan Biden'ın, ilk yurt dışı ziyaretinde ikili görüşmeyi öncelik edinmenin önemli olduğunu hissettiği yüz yüze diplomasiye sahip olmak için bir fırsat."

  ABD: Erdoğan - Biden görüşmesi, yüz yüze diplomasi için fırsat #1

  MASADAKİ KONULAR

  Psaki, söz konusu görüşmede masada hangi konuların olacağı sorusuna ise "Küresel toplumu etkileyen bölgesel güvenlik konularını görüşeceklerine eminim. Aynı şekilde Kovid-19 ve ekonomi de konular dahilinde olacaktır. Görüşme zamanı yaklaştıkça elimizde daha çok detay olacaktır." yanıtını verdi.

  BIDEN'IN AVRUPA ZİYARETİ TAKVİMİ

  ABD Başkanı Biden'ın bugün başlayan turunda ilk durağı İngiltere olacak. Biden, burada Başbakan Boris Johnson ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşecek ve 11-13 Haziran tarihleri arasında G7 Zirvesi'ne katılacak.

  Biden, İngiltere'nin ardından 13 Haziran günü Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçecek.

  ABD: Erdoğan - Biden görüşmesi, yüz yüze diplomasi için fırsat #2

  ERDOĞAN İLE İLK YÜZ YÜZE GÖRÜŞME

  14 Haziran'da gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'ne katılacak olan Biden, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkan olarak ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek. Görüşmede ikili ilişkilerin kapsamlı şekilde ele alınması bekleniyor.

  Biden, 15 Haziran'da Brüksel'deki ABD-AB Zirvesi'ne katılacak ve ardından 16 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir