Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
720.349
-6.42%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  ABD: İade talebi iddialara değil kanıtlara dayanmalı

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Gülen'in iade konusunda "İddialar yerine sağlam göz önüne alınacaktır" dedi.
  • Ajanslar
  • 22.07.2016 - 08:55
  ABD: İade talebi iddialara değil kanıtlara dayanmalı

  ABD: İade talebi iddialara değil kanıtlara dayanmalı #1

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısının uzun bir bölümünü, Türkiye'de yaşanan gelişmelere ilişkin sorular ve yanıtlar oluşturdu.

  "TÜRKİYE'Yİ ANLIYORUZ"

  Hükümetin gözaltı ve açığa alma hamlelerini, OHAL kararını ve uzatılmış gözaltı süresi gibi kararlarını açıkça değerlendirmekten uzak durmaya çalışan Kirby, Türkiye'nin kısa bir süre önce darbe girişimi yaşadığını, buna ordu öğelerinin de karıştığın bilindiğini ve "Türkiye'yi anladıklarını" söyledi.

  "GÜLEN'İN İADE TALEBİ İNCELENİYOR"

  Kirby, darbe girişimin arkasındaki isim olduğu ileri sürülen ve ABD'den Türkiye'ye iadesi için başvurulan Fethullah Gülen'e yönelik sorulara da yanıt verdi. Gülen'in iadesi ile ilgili olarak Türkiye'nin yolladığı belgelerin incelenmekte olduğunu belirten Kirby, bu konuda Türkiye'ye karma ekip oluşturma önerisinde bulunduklarını da açıkladı.

  "İADE İÇİN İDDİALAR YERİNE SAĞLAM KANITLAR GÖZ ÖNÜNE ALINACAK"

  "Biz bu süreç için Türk ekibine, burada Washington'da ev sahipliği yapma ya da Türkiye'ye Türkler ve Amerikalılardan oluşan bir ekip gönderme önerisinde bulunduk" diyen Kirby, resmi iade başvurusunun kabul edilmesi için, Gülen hakkındaki iddialar yerine sağlam kanıtların göz önüne alınacağını vurguladı.

  "YARDIM ETMEYİ ÖNERDİK"

  Fethullah Gülen'ın iade edilip edilmeme kararının Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın ortaklaşa gerçekleştireceği çalışmaların ardından sonuçlanacağını belirten Kirby, "Böyle bir zorunluluğumuz olmamasına karşın, talep sürecinde yardım etmeyi önerdik. Türkiye ile ABD arasındaki iade anlaşması kapsamında sorumluluklarımızı göz önünnde bulundurduğumuzu göstermek için çok çabalıyoruz ve önerilerimiz de son derece içten" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir