Petrol
114.05
-0.17%
Euro
16.33
0.54%
Dolar
15.60
0.39%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
482.543
0.16%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  ABD Kongresi Prens Selman'a yaptırım uygulayabilir

  ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Graham, CIA'in Suudi gazeteci Kaçıkçı'nın öldürülmesi talimatını Suudi Veliaht Prens Selman'ın verdiğini onayladığı yaptırım uygulanabileceğinin sinyalini verdi.
  • AA
  • 27.11.2018 - 08:37
  ABD Kongresi Prens Selman'a yaptırım uygulayabilir

  qweqwe

  ABD'de Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden Senatör Lindsey GrahamMerkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) Suudi gazeteci Cemal Kaçıkçı'nın öldürülmesi talimatını Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın verdiğini onayladığı taktirde, bin Selman'a yaptırım uygulanması için çalışacağını belirtti.

  ABD'nin Güney Carolina Senatorü Graham, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ABD'li Axios haber sitesine açıklamalarda bulundu.

  İSTİHBARAT TALEP EDİLİYOR

  Graham açıklamasında, kendisinin de içinde bulunduğu bazı senatörlerin Veliaht Prens Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin talimatını verip vermediğini anlamak amacıyla CIA'den istihbarat brifingi talep ettiklerini ifade etti.

  Graham, "Eğer kanıtlar Muhammed bin Selman'ın cinayetle ilişkili olduğunu gösteriyorsa, Senato'nun bunu belirten bir açıklama yapması için gerekli adımları atacağım. İstihbarat kurumumuzun doğru olduğunu düşünüyorsak, onları desteklememiz önemli." değerlendirmesinde bulundu.

  YAPTIRIM LOBİSİ

  Suudi Veliaht Prens bin Selman'ın Yemen savaşını ele alış biçimi, Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile yaşadığı "tuhaf hadise ve çözüme kavuşmayan Katar ambargosu" gibi konuları da değerlendireceğini kaydeden Graham, kıdemli Demokrat Senatör Bob Menendez gibi kendisinin de Suudi Arabistan ve Veliaht Prens'e yönelik yaptırım uygulanmasını destekleyeciğini vurguladı.

  Graham, gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayının yakın bir sürede kapanmayacağını ifade ederek, cinayetin Demokrat senatörlerin yanı sıra Cumhuriyetçi kanadın bir kısmını da Başkan Donald Trump'a karşı bir tutuma iteceğini ileri sürdü.

  BRİFİNG ÇAĞRISI

  Öte yandan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Bob Corker ise ABD Kongresinde Suudi Arabistan'a yönelik oldukça yoğun bir hafta yaşanacağını belirterek, CIA Başkanı Gina Haspel'e Kaşıkçı cinayetine ilişkin kendilerine brifing vermesi çağrısında bulundu.

  Corker, çarşamba günü Senato'da brifing vermesi beklenen Savunma Bakanı Jim Mattis ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ifadelerinin Kaşıkçı cinayetine yönelik soruları cevaplamakta tek başına yeterli olmayacağını, Kongrenin Suudi Arabistan ve bin Selman'a nasıl bir cevap verilmesi gerektiğini belirlemek için CIA başkanı Haspel'i de dinlemeleri gerektiğini vurguladı.

  ABD'nin Yemen'deki Suudi önderliğindeki savaşa katılımını sona erdirmek için oylama yapacaklarını ifade eden Corker, Kaşıkçı cinayetinin oylama sonucuna doğrudan etki yapacağını da ileri sürdü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir