Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
721.560
-0.47%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C
  ABD Küba'yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkardı

  ABD Küba'yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkardı

  ABD Dışişleri Bakanlığı, 1982 yılından bu yana terörü destekleyen ülkeler listesinde yer alan Küba'yı listeden çıkardığını açıkladı.
  • Ajanslar
  • 30.05.2015 - 10:17

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başkan Barack Obama'nın, Aralık 2014'te Dışişleri Bakanı John Kerry'ye, Küba'nın teröre destek veren ülkeler listesinde olmasına ilişkin derhal bir gözden geçirme çalışması başlatması ve Küba'nın uluslararası terörizme desteği konusunda 6 ay içerisinde kendisine bir rapor sunması talimatı verdiği hatırlatıldı.

  ABD Küba yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkardı #1

  KERRY'DEN OBAMA'YA TAVSİYE

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Kerry'nin 8 Nisan 2015'te bu gözden geçirme çalışmasını tamamlayarak Obama'ya Küba'nın listeden çıkarılmasını tavsiye ettiği de belirtildi.

  6 AY SÜRE VERDİ

  Ayrıca, Başkan Obama'nın da 14 Nisan'da, Küba'nın son 6 ay içerisinde uluslararası terörizme herhangi bir destek sağlamadığı ve gelcekte de uluslararası terör eylemlerini desteklemeyeceği yönünde güvenceler verdiğinin tasdiki de dahil olmak üzere, yönetimin Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı hakkında yasa gereğince Kongre'ye bildirimde bulunduğu anımsatıldı.

  "45 GÜNLÜK SÜREÇ TAMAMLANDI"

  Bakanlık açıklamasında, Kongre'ye bildirimden sonra kararın resmen yürürlüğe girmesi için gereken 45 günlük sürenin tamamlandığına işaret edilerek "Dışişleri Bakanı (Kerry), bugünden (29 Mayıs 2015) itibaren geçerli olmak üzere Küba'nın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması yönünde nihai kararını verdi" ifadesi kullanıldı.

  ABD Küba yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkardı #2

  Küba'nın listeden çıkarılmasının, Küba'nın bu adım için gereken yasal kriteri karşıladığı yönündeki değerlendirmelerinin bir yansıması olduğu kaydedilen açıklamada, ABD'nin, Küba'nın geniş yelpazede politikalarına ve eylemlerine dair önemli endişeleri ve fikir ayrılıkları bulunmasına karşın bunların teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmayla alakalı kriterlerin dışında kaldığı belirtildi.

  KÜBA 1982 YILINDA TERÖRE DESTEK VEREN ÜLKELER LİSTESİNE ALINDI

  Küba, İspanya'da ETA'ya bağlı BASK ayrılıkçılarına ve Kolombiyalı Farc isyancılarına destek verdiği gerekçesiyle, 1982 yılında terörü destekleyen ülkeler listesine alınmıştı.

  Yeni gelişme ile birlikte, 50 yılı aşkın süredir ABD ambargosu altında yaşayan Küba ve ABD, karşılıklı olarak büyükelçilikler açabilecek.

  ABD Küba yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkardı #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir