Euro
9.2977
-0.96%
Dolar
7.7944
-0.98%
Altın
453.5
-0.99%
Borsa
1.343
0.06%
Bitcoin
133.702
0.11%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  ABD'de hafıza kaybı onu her gün aynı sabaha uyandırıyor

  Başından darbe alan ABD’li genç kız, her iki saatte bir hafıza kaybı yaşıyor ve her sabah kazanın yaşandığı 11 Haziran tarihine uyandığını sanıyor.
  • REUTERS
  • 12.09.2019 - 11:30
  • Güncelleme : 12.09.2019 - 12:20
  ABD'de hafıza kaybı onu her gün aynı sabaha uyandırıyor

  ABD'nin Illinois eyaletindeki Monmouth şehrinde yaşanan olayda Riley Horner adlı genç kız, 11 Haziran’da katıldığı bir konserde sanatçının sahneden izleyicilerin üzerine atladığı bir sırada başına darbe aldı.

  HAFIZASI 2 SAATE RESETLENDİ

  Darbenin yarattığı travma sonucu Horner’ın hafızasının, iki saat gibi zaman dilimlerinde resetlediği belirtildi. Genç kızın annesi Sarah Horner, yerel televizyon kanalı WQAD’ye yaptığı açıklamada, Riley’nin geçen hafta amcasını kaybettiğini, bunu her sabah ona tekrar anlatsalar bile amcasının öldüğünü hatırlamadığını söyledi.

  ABD de hafıza kaybı onu her gün aynı sabaha uyandırıyor #1

  ABD’li genç kız her gün aynı sabaha uyanıyor ViDEO

  ​HER 2 SAATTE ALARMI ÇALIYOR

  Okulda da zorlanan genç kızın, aldığı notlara bakmak ve sınıf arkadaşlarına yetişebilmek için her iki saatte bir alarm kurduğu belirtildi. Dolabının şifresini de hatırlayamayan Riley’nin, eşyalarını bütün gün yanında taşıdığı kaydedildi. Riley’ye beyin sarsıntısı teşhisi konsa da doktorlar, bu semptomlara neyin yol açtığından tam olarak emin değil. MR’da ya da tomografide beyin kanaması ve tümör gibi belirtilere de rastlanmadı. Ancak doktorlar, yaralanmayı takip eden altı ay içinde herhangi bir tedavi bulunmazsa genç kızın, kısa süreli hafızasında kalıcı hasar oluşmasından endişe ediyor.

  ABD de hafıza kaybı onu her gün aynı sabaha uyandırıyor #2

  "ANI BİRİKTİREMİYORUM VE GERÇEKTEN KORKUYORUM"

  WQAD’nin kendisiyle röportaj yapıldığını bile unutan Riley Horner ise, “Kapımda bir takvim var, baktığımda eylül ayında olduğumuzu görüyorum ve ‘Vay be’ diyorum. Benim için olduğu kadar ailem için de ağır bir durum bu. İnsanlar da anlamıyor. Film gibi. Kafam çok karışık, hatırlamak istiyorum ama yapamıyorum. Anı biriktiremiyorum ve gerçekten korkuyorum.” dedi.

  ABD de hafıza kaybı onu her gün aynı sabaha uyandırıyor #3

  ABD de hafıza kaybı onu her gün aynı sabaha uyandırıyor #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir