Petrol
96.06
-0.26%
Euro
18.3093
0.17%
Dolar
17.903
0.02%
Altın
1.03
-0.34%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
415.000
-3.59%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  ABD'de siyahilere ırkçılık

  ABD'de bulunan Starbucks mağazasında ırkçılık skandalı yaşandı. Kahve almak için dükkana gelen iki siyahi, personel tarafından polise şikayet edildi, polisler tarafından dükkandan atıldı.
  • Haber Merkezi
  • 16.04.2018 - 09:28
  ABD'de siyahilere ırkçılık

  2018 yılındayız, ancak hala dünya üzerinde ırkçılık faaliyetleri yaşanmaya devam ediyor. ABD'nin Philadelphia kentinde bulunan bir Starbucks mağazasında iki siyahi polis zoruyla, dükkanda oturdukları koltuklardan kaldırılarak dışarı attırıldı.

  ABD de siyahilere ırkçılık #1

  "SİPARİŞ VERİN YA DA GİDİN"

  Mağazaya gelen iki siyahi bir masaya geçerken, gelecek olan diğer arkadaşlarını beklemeye koyuldular. Bir süre sonra masada oturan adamları fark eden Starbucks görevlileri siyahilere "Ya siparş verin ya da buradan gidin" dedi. Arkadaşlarını beklediklerini söyeleyen siyahiler masadan kalkmayı reddedince görevliler polis çağırdı.

  ABD'de siyahilere ırkçılık VİDEO

  POLİSLER KAPI DIŞARI ETTİ

  Bir süre sonra mağazaya gelen polis memurları iki siyahiyi sorgusuz sualsiz kapı dışarı etti, gözaltına aldı. Siyahiler "özel mülke izinsiz girme" suçlamasıyla gözaltına alındı.

  İki arkadaşın mağazaya girmesinden 15 dakika sonra Starbucks'a giren bekledikleri kişi de ikilinin gözaltına alınmasına tanık oldu.

  Olay mağazadaki bir müşteri tarafından kameraya çekilirken müşterilerin "Niye gözaltına alıyorsunuz? Onlar bir şey yapmadı" dediği duyuluyor.

  ABD de siyahilere ırkçılık #2

  CEO'DAN ÖZÜR

  Videonun sosyal medyada milyonlarca kez izlenmesinin ardından pazar günü konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Starbucks CEO'su Kevin Johnson, videoyu izlerken zorlandığını, yapılanların yanlış olduğunu söyledi:

  "Durumu düzeltmek için elimizden geleni yapacağız.Müşterilerin çektiği videoyu izlemek çok zor ve buradaki eylemler Starbucks görevleri ve değerleri ile uyuşmuyor." dedi.

  ABD de siyahilere ırkçılık #3

  GÖZALTIYA TEPKİ

  CEO'nun özür dilemesine rağmen 2018 yılında halen bu ırkçılık faaliyetlerinin yaşanması sosyal medyadaki kullanıcıların büyük tepkisine neden oldu.

  Gözaltı videolarını paylaşan bir kişi "Bu adamlar sipariş vermediği için polis çağırıldı. Arkadaşlarını bekliyorlardı, ki kelepçeyle mağazadan çıkarılırken kendisi geldi. Mağazadaki beyazlar ise kendileri de aynı şeyi yapmalarına rağmen neden gözaltına alınmadıklarını şaşırdı" diyerek tepkisini dile getirdi.

  Olayın ardından bazı aktivist gruplar Starbucks mağazasının önüne gelerek eylemler gerçekleştirdi, sloganlar atarak mağazanın ırkçı tutumunu protesto etti.

  ABD de siyahilere ırkçılık #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir