Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
413.799
-0.52%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  ABD'den, Gine'deki askeri darbeye kınama

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, darbe girişimine karşı olduklarını dile getirdi. Price, açıklamasında, "Tüm tarafları şiddetten vazgeçmeye çağırıyoruz" dedi.
  • AA
  • 06.09.2021 - 08:54
  • Güncelleme : 06.09.2021 - 09:40
  ABD'den, Gine'deki askeri darbeye kınama

  Gine'de Özel Kuvvetler Birlikleri'nin (GFS) başındaki Albay Mamady Doumbouya, dün yönetime el koyduklarını açıkladı.

  Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin askerler tarafından alıkonulduğu görüldü.

  ABD: DARBEYİ KINIYORUZ

  ABD yönetimi, Gine'de yapılan askeri darbeyi kınayan bir açıklamada bulundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Gine'de yönetimin zorla ele geçirilmesini kınadığı belirtti.

  "İSTİKRAR VE REFAH ARZULARINI TÜKETİYOR"

  "Şiddet ve anayasa dışı adımlar sadece Gine'nin barış, istikrar ve refah arzularını tüketmektedir." ifadesini kullanan Price, bu tarz eylemlerin, ABD ve diğer uluslararası aktörlerin Gine'ye olan destek kabiliyetini kısıtladığına işaret etti.

  "TÜM TARAFLARI ŞİDDETTEN VAZGEÇMEYE DAVET EDİYORUZ"

  Price açıklamasında, "Tüm tarafları şiddetten ve anayasanın desteklemediği her türlü eylemden vazgeçmeye ve hukukun üstünlüğünü desteklemeye davet ediyoruz." çağrısında bulundu.

  Gine'de darbe girişimi ViDEO

  "SAÇININ TELİNE BİLE DOKUNMADIK"

  Gine'nin başkenti Konakri'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı Sekoutoureya ve idari binaların bulunduğu Kaloum bölgesinden, dün sabah silah sesleri duyulmuştu.

  Olaydan birkaç saat sonra, GFS'nin başındaki Albay Mamady Doumbouya'nın, yönetime el koyduklarına ilişkin açıklamalarının yer aldığı bir video sosyal medyada dolaşıma sokulmuştu.

  Aynı saatlerde Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin de askerler tarafından alıkonulmasına ilişkin görüntüler paylaşılmıştı.

  Videoda Conde'nin bir grup askerle bir odada beklediği ve askerlerden birinin bitkin haldeki Conde'ye "Saçının teline bile dokunmadık değil mi?" sorusunu yönelttiği, Conde'nin ise cevap vermediği görülmüştü.

  ABD den, Gine deki askeri darbeye kınama #1

  CUNTANIN ADI "ULUSAL BİRLİK VE KALKINMA KOMİTESİ"

  Görüntülerin sosyal medyada yer almasından kısa süre sonra, Doumbouya liderliğindeki bir grup asker, devlet televizyonu RTG'ye giderek canlı yayında darbe bildirisini okumuştu.

  Doumbouya, ülkedeki kötü gidişat nedeniyle yönetime el koyduklarını ve Ulusal Birlik ve Kalkınma Komitesini (CNRD) kurduklarını duyurmuştu.

  Hükümetin, anayasanın, kamu kurumlarının feshedildiğini kaydeden Doumbouya, hava ve kara sınırlarının kapatıldığını söylemişti.

  ABD den, Gine deki askeri darbeye kınama #2

  DARBENİN ARKASINDAKİ İSİM, FRANSIZ YABANCI LEJYONU'NDAN

  Conde hükümetinin, Albay Doumbouya ile GFS'nin yapısı konusunda bir süredir anlaşmazlıklar yaşadığı biliniyordu.

  Doumbouya, Fransız Yabancı Lejyonu'nda bir süre görev yaptıktan sonra 2018'de Conde tarafından oluşturulan GFS'nin başına getirilmişti

  Cumhurbaşkanı Alpha Conde'ye karşı, 19 Temmuz 2011'de de darbe girişiminde bulunulmuş ve konutuna roketli saldırı düzenlenmişti.

  Cumhurbaşkanı Conde, 18 Ekim 2020'de yüzde 59,49 oy alarak 3'üncü kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

  ABD den, Gine deki askeri darbeye kınama #3

  ÜÇÜNCÜ DÖNEM ADAYLIK TARTIŞMALARI

  Ülkenin 1958'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana ilk demokratik güç değişimiyle Aralık 2010'da 5 yıllığına seçilerek göreve gelen Conde, 2015'te yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu.

  Cumhurbaşkanının en fazla 2 dönem üst üste görev yapabildiği ülkede ikinci dönemi 2020 Aralık'ta sona eren Conde'nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak anayasa değişikliği referandumu 22 Mart 2020'de yapılmıştı.

  83 yaşındaki Conde'nin 3'üncü dönem adaylığı, ülkenin en çok tartışılan gündem maddesi olmuştu.

  ABD den, Gine deki askeri darbeye kınama #4

  ABD den, Gine deki askeri darbeye kınama #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir