Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
236.206
-2.33%
9ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 9 C

  ABD'den Libya'nın güneyine hava saldırısı

  ABD, Libya merkezi hükümetiyle iş birliği halinde, ülkenin güneyindeki El-Kaide hedeflerine hava saldırısı düzenledi.
  • AA
  • 14.02.2019 - 10:15
  ABD'den Libya'nın güneyine hava saldırısı

  ABD den Libya nın güneyine hava saldırısı #1

  Libya'nın uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ABD'nin, ülkenin güneyinde El-Kaide hedeflerini vurduğunu açıkladı.

  EL KAİDE HEDEFLERİNİ BOMBALADI

  UMH Başkanlık Konseyi Sözcüsü Muhammed es-Sallak'ın yazılı açıklamasına göre, ABD güçleri UMH ile iş birliği yaparak, Libya'nın güneyindeki Ubari kentinde El-Kaide hedeflerini bombaladı.

  Sözcü Sallak, "UMH Başkanlık Konseyi ve ABD hükümetinin bu ortak çalışması, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Sayala'nın, geçen hafta DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyon toplantısındaki görüşmelerini takip etmiştir." ifadelerini kullandı.

  DETAY PAYLAŞILMADI

  Saldırıya ilişkin başka detay paylaşılmadı. ABD, Libya'da daha önce de DEAŞ ve El-Kaide hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenlemişti. Muammer Kaddafi yönetiminin devrilmesinin 8. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan Libya, silahlı grupların iktidar için mücadelesine sahne oluyor.

  Birleşmiş Milletler himayesinde 2015'te varılan "Libya Siyasi Anlaşması" uyarınca kurulan UMH Başkanlık Konseyi, uluslararası meşruiyete sahip olmasına rağmen ülke genelinde otoritesini tesis etmekte zorlanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir