Euro
9.036
0%
Dolar
7.4469
-0.35%
Altın
439.85
-0.47%
Borsa
1.566
0.58%
Bitcoin
276.656
1.01%
1ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 1 C
  ABD'nin YPG'ye destek bahanesi kalmadı

  ABD'nin YPG'ye destek bahanesi kalmadı

  Terör örgütü YPG, ABD'nin desteğiyle Fırat nehrinin doğusundaki DEAŞ bölgelerinin tümünü işgal etti. Böylelikle ABD'nin, YPG'yi destekleme gerekçesi de ortadan kalkmış oldu.
  • AA
  • 16.02.2019 - 15:55

  ABD nin YPG ye destek bahanesi kalmadı #1

  PKK/YPG ve ABD, Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor ilinin Bagoz beldesinde sıkışan son DEAŞ'lı grupla dün akşam saatlerinde anlaşmaya vardı.

  Belde merkezinin dışında kalan bahçeler ve kamp alanlarında sıkışan yaklaşık 500 DEAŞ'lı teslim olmayı kabul etti. DEAŞ'lıların, ilerleyen saatlerde silahlarını bırakarak bulundukları yerden çıkarılmaları bekleniyor.

  Diğer taraftan, gündüz saatlerinde Bagoz beldesinden kadın ve çocuklardan oluşan sivillerin çıkışı sürdü.

  BÖLGE YPG'YE KALDI

  Bu gelişmeyle, Fırat nehrinin doğusunda Irak sınırıyla arada yer alan bölgenin neredeyse tamamı, terör örgütü YPG işgaline girdi. Fırat'ın doğusunda yalnızca Kamışlı ilçe merkezinde bir havaalanı ve askeri tugay ile Haseke il merkezinde Kevkep Dağı, güvenlik karesi ve 156. Tugay rejimin kontrolünde bulunuyor.

  ABD nin YPG ye destek bahanesi kalmadı #2

  ABD'NİN BAHANESİ KALMADI

  Böylelikle, 2014 yılında DEAŞ karşıtı koalisyon çatısı altında Suriye iç savaşına müdahil olan ABD'nin, Suriye'de bulunma ve YPG'li teröristlere destek vermek için bahanesi kalmadı.

  ABD'nin, DEAŞ ile mücadele sonrası YPG'ye sağladığı silahları ne zaman toplamaya başlayacağı merak ediliyor. Washington yönetimi, Türkiye'ye bu konuda verdiği sözü yinelemişti.

  DEAŞ'lıların Suriye'de varlık gösterdiği tek alan olan çöl bölgesi ise Beşar Esad rejiminin kuşatmasında bulunuyor.

  ABD yönetiminde ve güvenlik bürokrasisinde Suriye'den çekilmeye muhalefet eden bazı yetkililerin, "DEAŞ ile mücadeleyi çeşitli şekillerde sürdürme"yi savunduğu biliniyor.

  HAKİMİYET DURUMU

  Fırat nehrinin doğusundaki son bölgesini kaybeden DEAŞ'ın işgal alanı, Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 2'sine geriledi.

  Terör örgütü YPG ise Suriye topraklarının yüzde 28'ini işgal ediyor.

  Rejim güçleri ülkenin yaklaşık yüzde 60'ında hakimiyetini sürdürürken, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrol ettiği alan ülke topraklarının yaklaşık yüzde 10’una karşılık geliyor.

  ABD'nin, Suriye'de müttefiki YPG işgalindeki alanda 18 üssü ve 2 bin civarı personeli bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir