Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
244.057
5.79%
9ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 9 C
  ABD'ye gitmek isteyen 5 bin kişi yine Meksika yolunda

  ABD'ye gitmek isteyen 5 bin kişi yine Meksika yolunda

  Honduras'tan daha iyi bir yaşam için ABD'ye göç etmek için yola çıkan yaklaşık 5 bin kişilik kervan, Meksika üzerine yürüyüşüne yeniden başladı.
  • İHA
  • 22.10.2018 - 06:36
  • Güncelleme : 22.10.2018 - 11:52

  Honduras’tan daha iyi bir yaşam için ABD’ye göç etmek için yola çıkan yaklaşık 5 bin kişilik kervan, eksilmelere rağmen yoluna devam ediyor. Honduras ve Guatemala Cumhurbaşkanları Juan Orlando Hernndez ile Jimmy Morales, 5 bini bulan göçmenlerden yaklaşık yarısının ABD’ye gitmek yerine ülkelerine dönmeye çalıştıklarını açıkladı. ABD'ye karadan ulaşmaya çalışan yaklaşık 2 bin kişi pes ettiği belirtiliyor.

  Meksika sınırına mülteci akını ViDEO

  BİR HAFTADIR YOLLARDALAR

  Erkek, kadın ve çocuklardan oluşan binlerce göçmen bir hafta önce San Pedro Sula'dan ayrıldı. Çoğunluk cuma günü Guatemala’nın, Meksika sınırına ulaştı. Burada binlerce kişi hedefleri olan yoksulluğa ve şiddete karşı daha iyi bir geleceğe sahip olma arzusuyla ABD’ye devam etmeyi bekliyordu.

  ABD ye gitmek isteyen 5 bin kişi yine Meksika yolunda #1

  TRUMP'TAN MESİKA'YA: "SINIRI KAPATIRIM"

  Göç kervanı, Orta Amerika ülkeleriyle ABD arasındaki sınırın kapanması konusunda bir çatışmaya neden oldu. Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, ABD Başkanı Donald Trump'ın, kervanı durdurmak için Meksika sınırını kapatmakla tehdit etmesinden sonra, iki ülkenin lideriyle telefonla konuştu. Meksika Hükümeti cumartesi günü 640 göçmenin Suchiate sınır noktasında sığınma talebinde bulunduğunu duyurdu.

  MEKSİKA TOPRAKLARINA ZORLA GİRMEYE ÇALIŞTILAR

  Meksika İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Meksika Göç Enstitüsü'nün Hidalgo şehrinde bulunan 640 göçmene yardım ettiğini açıkladı.
  Cuma günü güney sınırına gelen Honduraslı göçmenlerin kervanına karşı Meksika, önce açık kapı politikası yürüttü. Göçmenlerin liderleri ile mutabık kalınan göçmen memurları ülkeye düzenli şekilde bir giriş sağladı. Buna rağmen aynı gün bir grup göçmen, bazıları yaralanan silahsız polis memurlarını yok sayarak, Meksika topraklarına zorla girmeye çalışmıştı.

  ABD ye gitmek isteyen 5 bin kişi yine Meksika yolunda #2

  ABD ye gitmek isteyen 5 bin kişi yine Meksika yolunda #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir