Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.314
0.42%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Afganistan'da Kanada ordusuna ait 3 füze kayıp

  NATO Barış Gücü kapsamında Afganistan’ın Kandahar eyaletinde görev yapan Kanada ordusunun, bu ülkede güdümlü 3 füze kaybettiği belirlendi.
  • AA
  • 09.02.2015 - 22:23
  Afganistan'da Kanada ordusuna ait 3 füze kayıp

  kanada ordusu afgan

  Kanada resmi haber ajansı Canadian Press’in, Bilgi Edinme Kanunu yoluyla Savunma Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre, Kanada ordusuna ait GPS kontrollü 155 milimetrelik 3 Excalibur güdümlü füze, Afganistan’da kayboldu. İki yıl süren soruşturma sonrası nerede olduğu saptanamayan 3 güze için "kayıp" notu düşüldü.

  Füzelerle ilgili son evrak işlemlerinin, 2011'de Kanada ordusu Kandahar’dan çekilirken yapıldığı ve patlayıcıların o tarihte son evrak işlemleri hesabında olmadığı kaydedildi. Canadian Press’in haberine göre, evraklarda ilk olarak 5 GPS güdümlü top mermisinin kayıp olduğu fakat evraklama işleminin iki kez yapılması sonucu bu sayının 3 olduğu ortaya çıktı. Haberde, 40 kilometre menzile sahip füzelerin her birinin değerinin 177 bin 224 Amerikan Doları olduğu aktarıldı.

  "MÜHİMMATLARA NE OLDUĞU BİLİNMİYOR"

  Amerikan yapımı son teknoloji ürünü 3 füzenin kaybına ilişkin, Kanada’da olduğu gibi Afganistan’da da araştırma yapıldığı belirtilen haberde, "Araştırmalar sonuç vermeyince Kanada ordusu, hükümetten ordu harcamalarından 3 füzenin bedeli olarak 513 bin doların silinmesini istedi. Bu istek, olayın devlet kayıtlarına girmesi anlamına geliyor. Mühimmatlara ne olduğu ilk günkü gizemini koruyor. Bu konu hakkında Afganistan’da görev yapan bir komutan, bunun hırsızlık olayı olmayacağını, mühimmatın fiziksel boyutu, ağrılığı ve sıkı güvenlik önlemlerinin buna imkan vermeyeceğini söyledi” ifadelerine yer verildi.

  "KAYIP BİLDİRİMİ 15 AY GECİKTİ"

  Haberde, kurallara göre kaybolan bir Amerikan teknolojisinin Savunma Bakanlığının Kontrollü Teknoloji Erişim ve Transferi (CTAT) ofisine 48 saat içinde bildirilmesi gerektiği belirtilerek, “Fakat Kanada ordusunun bildirimi 15 ay geç yapıldı. Bu gecikmenin nedeni olarak da evraklarda hata yapıldığı düşüncesi ifade edildi” denildi.

  "ÖDÜNÇ İSTEDİLER, VERMEDİM"

  Soruşturma belgelerine yansıyan bir başka ayrıntıda ise Kanada ordusunun, Kandahar Havalimanı’nda görev yapan tedarik sorumlusunun ifadeleri yer aldı. Adı verilmeyen askeri sorumlu, Amerikan askerlerinin kendisine geldiğini, acil bir göreve gideceklerini ve bu füzelerden istediklerini söyledi. Tedarik sorumlusu, Kanadalı komutanlarının onlara üç adet vermenin sorun olmayacağını söylemelerine rağmen, “ödünç istediler, vermedim” dedi.

  Kanada ordusu, NATO kapsamında asker gönderdiği Afganistan’ın Kandahar bölgesinde 2002'den 2014'e kadar görev yapmıştı. Bu görev süresince Kanada ordusundan 158 asker yaşamını yitirmişti.


  Görüş Bildir