Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
580.366
-1.22%
13ºC
İstanbul
Hafif yağmur 13 C

  Alman hakimin Fatih Sultan Mehmet tişörtü gündem oldu

  Afgan kökenli Harun P'nin terör davasında yargılanacağı Almanya'nın Münih kentindeki Yüksek Eyalet Mahkemesinin başkanının geçmişte giydiği ve üzerinde "Fatih Sultan Mehmet-The Conqueror (fetheden)" yazan tişörtü tartışmalara neden oldu.
  • 20.01.2015 - 02:49
  Alman hakimin Fatih Sultan Mehmet tişörtü gündem oldu

  manfred dauster

  Alman basınında çıkan haberlere göre, mahkeme heyeti başkanı Manfred Dauster'ın söz konusu tişört ile poz verdiği fotoğraflar, bir sosyal paylaşım sitesindeki kişisel hesabında yer alıyor.

  Dauster'in, bir doğum günü eğlencesinde çekilen fotoğrafları 2013 yılının Temmuz ayında sosyal paylaşım sitesine koyduğu belirtilen haberde, Dauster'in davada taraflı olup olmadığı sorusu soruldu.

  DAUSTER YORUM YAPMADI

  Harun P'nin "Junud Al-Sham" terör örgütü üyesi olarak Suriye'deki savaşa katıldığı suçlamasıyla yargılanacağı davada mahkeme heyetinin başkanlığını yapacak Dauster'ın ise söz konusu tişört hakkında yorum yapmadığı belirtildi.

  Alman hakimin Fatih Sultan Mehmet tişörtü gündem oldu #2

  MAHKEME SÖZCÜSÜ: TARAFSIZLIĞINA GÜVENİYORUZ

  Mahkeme sözcüsü Andrea Titz, hakimlerin özel olarak çektirdiği fotoğraflar hakkında yorum yapmadıklarını vurgulayarak, Dauster'ın bu konudaki tarafsızlığı hususunda herhangi bir şüphe bulunmadığını kaydetti.

  Davanın başlamasına kadar Dauster'a karşı reddi hakim talebinde bulunulacağı yönünde herhangi bir belirti bulunmadığı bildirildi.

  Federal Savcılığın hazırladığı iddianamede, Harun P'nin Suriye'deki kamplarda eğitim gördüğü, şubat ayı başında bin 600 aşırı dinciyle Halep Cezaevi'ne ağır silahlarla saldırdığı ve 300 kişiyi kurtardığı belirliyor.

  Harun P'nin bunun yanı sıra "Junud Al-Sham" sorumlularına Suriye'den Almanya'da dönmek isteyen 16 yaşındaki bir genç kızı  öldürtmeye çalıştığı da iddia ediliyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir