Euro
15.2677
-0.32%
Dolar
13.4438
-0.63%
Altın
793.9830
0.57%
Borsa
2,036.35
2.85%
Bitcoin
575.687
0.63%
3ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 3 C

  Almanya'da iş yerinde maske takma zorunluluğu tartışması

  Savunma Bakanı Karrenbauer, iş yerlerinin kapanmasına karşı çalışanlara maske şartı getirilebileceğini söyledi.
  • AA
  • 23.08.2020 - 16:32
  Almanya'da iş yerinde maske takma zorunluluğu tartışması

  Koronavirüs salgınıyla mücadele eden Almanya, iş yerinde maske kullanımını gündemine aldı.

  Almanya Savunma Bakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, ülkenin salgınla mücadelede bugün koronavirüs krizinin başlangıcından daha iyi durumda olduğunu belirterek, salgınla mücadelede deneyim kazandıklarını söyledi.

  FRANSA ÖRNEĞİ

  "Fransa eylül ayından itibaren çalışanlara iş yerinde maske zorunluluğu getiriyor. Bu Almanya’ya örnek olabilir mi?” sorusu üzerine Kramp-Karrenbauer, Almanya'da da bazı şirketlerin çalışanlara iş yerinde maske takma zorunluluğu getirdiğine dikkati çekerek, bunun iş yerlerinin kapanmasını önlemesi durumunda ülke genelinde de zorunlu hale gelmesi için atılacak bir adım olabileceğini ifade etti.

  DERS SIRASINDA MASKE ZORUNLULUĞU GETİRİLEBİLİR

  Kramp-Karrenbauer, okullar için de aynı durumun geçerli olduğunu belirterek, okulların kapanmaması bu şekilde önlenecekse ders sırasında maske takma zorunluluğunun getirilmesinin düşünülebileceğini dile getirdi.

  Almanya Sendikalar Birliği (DGB) Yönetim Kurulu Üyesi Anja Piel ise çalışanlara iş yerinde maske takma zorunluluğu getirilmesine karşı olduğunu söyledi.

  Piel, Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada, işverenlerin ve eyalet yönetimlerinin maske takma zorunluluğu gibi bir çözüm getirerek koronavirüse karşı etkin önlem alma yükümlülüğünden kurtulamayacaklarını kaydetti.

  Almanya da iş yerinde maske takma zorunluluğu tartışması #1

  "RİSKE KARŞI ALTYAPIYA YATIRIM YAPILMALI"

  Koronavirüse karşı gerçekten koruma sağlayan önlemler alınmasını isteyen Piel, her şeyden önce, virüsün bulaşma riskini önlemek için işverenlerin ve okul idarelerinin binalara ve teknik altyapıya yatırım yapmaları gerektiğini vurguladı.

  Almanya’da mağazalarda ve toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu bulunuyor. Çok sayıda eyalette de sınıflar hariç okul binalarında öğrencilere maske takma mecburiyeti getirildi.

  Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde ayrıca ortaöğretim ve meslek eğitimi veren okullardaki öğrencilerin ders sırasında da maske takmaları zorunlu tutuldu.

  Almanya’da koronavirüs yasaklarına partili protesto ViDEO

  VAKA SAYISI 233 BİNE YAKLAŞTI

  Öte yandan Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede koronavirüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 782 artarak 232 bin 864’e yükseldi.

  Yeni vaka sayısı perşembe günü 1707, cuma günü ise 1427 olarak açıklanmış dün de bu sayı 2 bin 34 olarak bildirilmişti.

  Bu sayının önceki günlere göre bugün düşük çıkmasının, hafta sonu bazı sağlık dairelerinin yeni vaka sayılarını bildirmemesinden kaynaklanmış olabileceği ifade edildi.

  Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının son 24 saatte 2 artarak 9 bin 269, bugüne kadar iyileşen hasta sayısının da 207 bin 100 olduğu belirtildi.


  Görüş Bildir