Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.773
0.40%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Amerikalı Müslümanlardan Gülen'e İsrail tepkisi

  ABD'ye yaşayan Müslümanlar, Shalom Hartman Enstitüsü'nün finanse ettiği Müslüman Liderlik İnisiyatifini eleştiren bir kampanya başlattı.
  • 03.07.2015 - 06:52
  Amerikalı Müslümanlardan Gülen'e İsrail tepkisi

  Amerikalı Müslümanlardan Gülen e İsrail tepkisi #1

  Önde gelen Amerikalı Müslümanlar Gülen hareketiyle ilişkili ve Shalom Hartman Enstitüsü (SHI) tarafından finanse edilen Müslüman Liderlik İnisiyatifini (Muslim Leadership Initiative) eleştiren bir kampanya başlattı. "thepetittionsite.com" adlı sitede yayınlanan "Müslüman Liderlik İnisiyatifine Yönelik İlkeli Kritik" isimli dilekçe mektubunda inisiyatifin faaliyetlerinin durdurulması için imza isteniyor.

  "BU MÜSLÜMANLARA İHANETTİR"

  Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; mektupta "Filistinlilere ve aynı zamanda Amerikalı Müslümanların adaleti için gerekli yüksek etik değerlere yönelik arzumuza karşı bir ihanet olarak gördüğümüz bu programın sonlandırılmasını istiyoruz" şeklinde belirtiliyor.

  Müslüman Liderlik İnisiyatifi Kuzey Amerikalı Müslümanların Yahudilerin Yahudiliği, İsraili ve Yahudi kardeşliğini nasıl anladıklarını öğrenmeye davet eden bir program olarak tanımlarken, katılımcıları Filistinlilerle bir araya getirmeyi amaçladığını belirtiyor.

  "BU KAMPANYA FİLİSTİLERLERDEN ÇOK SİYONİST GÜÇ YAPILARIYLA İLGİLİ"

  Grup, İmam Abdullah Antepli ve Yossi Klein Halevi tarafından beraber yürütülen inisiyatifin 2014 yılında İsrail'in Gazze'ye yönelik 2.300 kişiden fazla can alan ve özellikle sivillerin hayatlarını kaybettiği saldırılarının ardından da faaliyetlerini devam ettirdiklerini ifade etti. Aralarında daha önceden bu programa katılmış fakat şu an inisiyatife karşı çıkan taraflar programın Filistinli insanların yaşadıklarından çok Siyonist güç yapılarıyla ilgilenmekle suçladı.

  "GÜLEN CEMAATI MÜSLÜMANLAR ARASINDA AYRILIK YARATIYOR"

  Ayrıca açıklama Müslüman Liderlik İnisiyatifi'ni Amerikan Müslüman cemaati içinde ayrılık yaratmakla da suçladı. Açıklamaya göre "Son yıllarda, bu programın Amerikan Müslüman toplulukları ve kuruluşları içinde nasıl çatlaklar açtığını gördük. Dahası program Amerikan Müslüman liderlerini araç olarak kullanarak Pakistan halkına uygulanan zulme karşı çıkmak yerine olayları daha da örtbas etmeye çalışmaktadır."

  Grup ayrıca Shalom Hartman Enstitüsü başkanı Haham Donniel Hartman'ın 2014'teki Koruyucu Hat Operasyonu adıyla da bilinen Gazze Şavaşı hakkında yaptığı açıklamayı da eleştirdi.

  İSRAİL'İN YAHUDİ PROPAGANDA ARACI

  Hartman açıklamasında, "Biliyorum ki dini öğretilerimiz açısından güçlüyüz. Biliyorum ki, toplumumuz özünde ahlaki değerlere saygılı ve iyi kalpli ve ordumuz savaş alanı etiklerine olabildiğince bağlı. Biliyorum ki, Koruyucu Hat Operasyonu sadece çarpışmak zorunda olduğumuz bir savaş," şeklinde konuşmuştu.

  Açıklama Müslüman Liderlik İnisiyatifi'ni Siyonizm ile İsrail'in Yahudiliği propaganda aracı olarak kullanmasını birbirine karıştırmakla suçlamış ve Filistin davası için farkındalık yaratmaya çalışan Yahudi grupları sürekli baltaladığını belirtmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir