Euro
9.8748
1.08%
Dolar
8.1876
0.99%
Altın
472.12
1.79%
Borsa
1.33
-2.55%
Bitcoin
454.175
-0.35%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Angelina Jolie'den Suriye çağrısı

  Angelina Jolie, BM Güvenlik Konseyi üyelerine Suriye'deki krizi sonlandırmak için birlik çağrısında bulundu.
  • AA
  • 26.04.2015 - 07:28
  Angelina Jolie'den Suriye çağrısı

  Angelina Jolie den Suriye çağrısı #1

  ABD'li oyuncu ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi Angelina Jolie, BM Güvenlik Konseyi üyelerine Suriye'deki krizi sonlandırmak için birlik çağrısı yaptı.

  LÜTFEN GİDİN YAŞANANLARI GÖRÜN

  "Suriyeli mültecilerin BMGK'ya gelerek sıkıntılarını anlatma imkanı yok. Lütfen siz oralara giderek yaşananları birinci elden görün" diyen Angelina Jolie'nin, Suriyelilerin dramını anlatırken kurduğu cümleler hem yürekleri dağladı hem de Avrupalıları utandırdı.

  YÜREK BURKUCU

  Jolie, "Binlerce mültecinin, dünyanın en varlıklı kıtasının kapısında boğulmasını izlemek yürek burkucu. Kimse kendisinin ve çocuklarının canını tam bir umutsuzluk içinde olmasa riske atmaz" ifadelerini kullandı.

  KAMPLARI 11 KEZ ZİYARET ETTİĞİNİ SÖYLEDİ

  Mültecilerin yaşadığı dramı oldukça etkileyici bir dille anlatan Jolie, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki insani duruma ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bugüne kadar Suriyeli mültecilerin barındığı Irak, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Malta'daki kampları 11 kez ziyaret ettiğini söyledi.

  Angelina Jolie den Suriye çağrısı #2

  KEŞKE BURADA OLSALARDI

  "Keşke orada görüştüğüm Suriyelilerin bazıları burada olsaydı" diye konuşan Jolie, şöyle devam etti;

  "Irak'taki kampta karşılaştığım kadın burada olsaydı kızının silahlı kişiler tarafından kaçırılıp seks kölesi olarak kullanılmasının nasıl bir duygu olduğunu anlatırdı."

  Suriyelilerin açlıkla mücadelesinden, çatışmalarda yakınlarını kaybetmelerinden örnekler veren Jolie, "Yaklaşık 4 milyon Suriyeli mülteci, tarafı olmadıkları savaşın kurbanı. Bir de üstüne damgalanıyorlar, istenmiyorlar ve yük olarak görülüyorlar" diye konuştu.

  Angelina Jolie den Suriye çağrısı #3

  BM SURİYE'DE GÖREVİNİ YAPAMADI

  BM'nin görevinin çatışmaları engellemek, siyasi çözüm bularak insanları kurtarmak olduğunu ancak bunun Suriye'de başarılamadığını vurgulayan Jolie, BM Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğunu yerine getirememesi nedeniyle bu ülkedeki durumun daha da kötüye gittiğini anlattı.

  Şubattaki son ziyaretinde mültecilerin umutsuzluk içinde "Niçin biz Suriye halkı kurtarılmaya değmiyoruz?" sorusunu sorduklarını dile getiren Jolie, uluslararası toplumun eylemsizliğinin nedeninin bilgi eksikliği değil siyasi irade eksikliği olduğunu vurguladı.

  Angelina Jolie den Suriye çağrısı #4

  BMGK'DAN ÜÇ TALEP

  Angelina Jolie, BMGK'dan üç talebi olduğunu kaydederek bunların, çözüm için birlik olunması, mültecilerin tüm ülkeler tarafından kabul edilmesi ve yardım sağlanması ile özellikle cinsel suçlar gibi savaş suçlarının cezasız kalmayacağının gösterilmesi olduğunu söyledi.

  Jolie, BM Güvenlik Konseyi üyelerine mültecileri ziyaret etme çağrısı da yaparak, "Suriyeli mültecilerin BMGK'ya gelerek sıkıntılarını anlatma imkanı yok. Lütfen siz oralara giderek yaşananları birinci elden görün" dedi. Dünya genelinde 52 milyon kişinin yerlerinden ayrılmak zorunda kaldığını da hatırlatan Jolie, "Çağımız sadece krizlerle değil aynı zamanda bu krizlere uluslararası toplumun nasıl tepki verdiği ile de anılacak" şeklinde konuştu.

  Angelina Jolie den Suriye çağrısı #5

  BİNLERCE MÜLTECİNİN AVRUPA'NIN KAPISINDA BOĞULMASI YÜREK BURKUCU

  Avrupa ülkelerinin mülteci kabul etmemesine ve Akdeniz'de hayatını kaybeden yüzlerce insana dikkat çeken Jolie, "Binlerce mültecinin, dünyanın en varlıklı kıtasının kapısında boğulmasını izlemek yürek burkucu. Kimse kendisinin ve çocuklarının canını tam bir umutsuzluk içinde olmasa riske atmaz" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir