Euro
10.0063
0.01%
Dolar
8.282
0.15%
Altın
484.65
0.43%
Borsa
1.428
0%
Bitcoin
465.300
-0.48%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Antony Blinken, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı için geldiği Londra'da AB Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile bir araya geldi.
  • İHA
  • 04.05.2021 - 18:17
  Antony Blinken, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile görüştü

  İngiltere’nin ev sahipliğini yaptığı G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı, koronavirüs salgını nedeni uzun bir aranın ardından ilk kez yüz yüze gerçekleştirildi.

  İngiltere, Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’nın yer aldığı G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, Londra’da Covid-19, iklim değişikliği ile Çin ve Rusya’nın uluslararası stratejilerindeki sorunların görüşüleceği toplantının akşam yemeği ile başladı.

  BLİNKEN-BORELL GÖRÜŞMESİ

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Blinken’ın görüşmede ABD’nin AB ile ilişkileri yeniden canlandırma yönündeki taahhüdünü yinelediği ifade edilirken, Blinken ve Borrell’in Haziran ayında yapılacak olan ABD-AB Zirvesi hakkında görüştüğü aktarıldı.

  ABD-AB İŞBİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMENİN YOLLARI KONUŞULDU

  Görüşmede ayrıca, Rusya, İran, Çin, Afganistan ve Afrika Boynuzu dahil olmak üzere dış politika önceliklerinde ABD-AB işbirliğini derinleştirmenin yolları tartışıldı.Antony Blinken, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile görüştü #1

  Dışişleri Bakanları dün ise ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ve mevkidaşı Blinken ortak basın toplantısı düzenlemişti. İkili toplantıda Çin ve Rusya’ya vurgu yapmış, ABD ve İngiltere’nin birçok konuda birlikte hareket ettiğinin altı çizilmişti.

  Antony Blinken, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile görüştü #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir