Petrol
93.89
-1.09%
Euro
18.3141
0.40%
Dolar
17.9615
0.28%
Altın
1.029
0.67%
Borsa
2789
0.00%
Bitcoin
432.199
4.04%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C

  Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilme endişesi

  Hindistan'daki mülteci Rohingyalar, sınır dışı edilmelerinin gündeme gelmesinin ardından geri gönderilme korkusu yaşamaya başladı.
  • AA
  • 20.08.2017 - 13:58
  Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilme endişesi

  Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilme endişesi #1

  Hindistan'ın İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Kiren Rijiju'nun geçen hafta, mülteci Rohingyaların (Arakanlı Müslümanlar) ülkeden sınır dışı edilmelerinin istendiğini açıklaması üzerine, Hindistan'daki Rohingyalar Myanmar'a gönderilme korkusu yaşıyor.

  Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yaşayan 24 yaşındaki Rohingya Amina Khatoon, ikinci kez evini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

  Eşinin hayatına mal olan şiddet olaylarının ardından 2012'de Myanmar'dan kaçtığını belirten Amina Khatoon, "Buraya geldiğimde hamileydim. Hayatta kalmayı başardım. Burada çok bir şeyim yok ama Hindistan'da ölmek, eve dönmekten daha iyidir." ifadesini kullandı.

  Yeni Delhi'deki Okhla adlı kampta kalan Ali Johar da 2012'de Myanmar'dan 5 aile üyesiyle kaçtığını dile getirdi.

  Kaldığı kampta temel olanaklara bile erişemediklerini ifade eden Ali Johar, "Burada yaşamak oldukça zor. Yine de Hindistan'da daha iyi durumdayız. Yerel halk bizi destekliyor." dedi.

  HİNDİSTAN BAŞBAKANI MODİ'YE ÇAĞRI

  Bu arada Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, yabancı ülke vatandaşı olan mültecilerin, kendi ülkelerine gönderilmeleri durumunda zulüm görmekten korktuklarını açıkladı.

  Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Dr. Hla Kyaw, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye hafta içi gönderdikleri, mektupta konunun insana yakışır şekilde ele alınmasını umduklarını belirtti.

  Mektupta, sınır dışı etme planının durdurulmasının beklendiği ifade edildi.

  İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Rijiju, geçen hafta parlamentoda, merkezi hükümetin ülkede yasa dışı yaşayan Rohingyaların belirlenmesi ve sınır dışı edilmeleri sürecinin başlatılmasını istediğini açıklamıştı.

  HİNDİSTAN'IN MÜLTECİ ANLAŞMASI YOK

  Birleşmiş Milletlerin Rohingyaları mülteci olarak kabul ettiğini hatırlatan Rijiju, Hindistan'ın mülteciler hakkında herhangi bir anlaşmayı imzalamadığına dikkati çekmişti.

  Bakan Rijiju, Hindistan'ın Rohingyaları ülkede tutma zorunluluğu olmadığını söylemişti.

  Diğer yandan, İçişleri Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili de, Rohingyaların Myanmar'a geri gönderileceğine dair endişelerin abartılı olduğunu savunmuştu.

  Yetkili, hükümetin sadece ülkede ne kadar mülteci olduğunu tespit etmeye çalıştığını belirterek, göçmenlerin sınır dışı edilmesine dair henüz hiçbir kararın alınmadığını ifade etmişti.

  ENDİŞE VERİCİ

  İçişleri Bakanlığının 8 Ağustos'ta eyaletlere gönderdiği bilgi notunda "göçmenlerin terör gruplarına katılmaya yatkın oldukları" ve "Hindistan vatandaşlarının haklarını çiğnemenin yanında büyük güvenlik sorunları teşkil ettikleri" ifadeleri yer alıyordu.

  BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcı Farhan Haq, ülkelerinde zulüm gören mültecilerin oraya geri gönderilmeleri planlarının endişe verici olduğunu açıklamıştı.

  Hindistan'da 15 bine yakını BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine kayıtlı, 40 bin Arakanlı Müslüman olduğu tahmin ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir