Euro
9.3422
0.07%
Dolar
7.8283
0.03%
Altın
447.39
0.08%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
150.910
5.90%
7ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 7 C

  Arap Birliği'nden Netanyahu'ya kınama

  Binyamin Netanyahu'nun, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'nin ABD yönetimiyle koordineli şekilde "ilhak edileceği" yönündeki açıklamasına kınama geldi.
  • AA
  • 11.09.2019 - 03:52
  Arap Birliği'nden Netanyahu'ya kınama

  Netanyahu, dün düzenlediği basın toplantısında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "İsrail'e ilhakı" için ABD Başkanı Donald Trump'ın hazırladığı ve "Yüzyılın Anlaşması" olarak nitelendirilen planın "eşi görülmemiş bir fırsat" olduğunu iddia etmişti.

  Netanyahu ayrıca, yeniden seçilmesi halinde "kısa süre içerisinde" Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni, ABD yönetimiyle koordineli şekilde "İsrail'e ilhak edeceğini" dile getirmişti.

  Arap Birliği nden Netanyahu ya kınama #1

  KINAMAK İÇİN TOPLANDILAR

  Arap Birliği Dışişleri Bakanları, Netanyahu'nun Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'nin İsrail'e "ilhak edileceği" yönündeki açıklamasının ardından, Mısır'ın başkenti Kahire'deki merkezinde olağanüstü toplandı.

  Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada; Netanyahu'nun açıklaması, tehlikeli bir gelişme olarak değerlendirilerek kınandı.

  SORUMSUZ YASA DIŞI VE TEHLİKELİ

  Bu yaklaşımın barış sürecindeki herhangi bir ilerleme şansını azaltacağı ve tüm temelleri yok edeceği vurgulanan açıklamada, İsrail'in bu saldırgan açıklamalarının takipçisi olunacağı ve bu tek taraflı politikaya karşı koymak için gerekli tüm yasal önlemlerin alınması için çalışılacağı kaydedildi.

  Açıklamada, "sorumsuz, yasa dışı ve tehlikeli" olarak nitelendirilen söz konusu vaatlerin, sonuçları ve yansımalarından İsrail hükümetinin sorumlu tutulduğu vurgulandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir