Euro
9.9383
-0.98%
Dolar
8.3562
-0.97%
Altın
486.06
-1.26%
Borsa
1.4
0.54%
Bitcoin
332.289
-4.24%
34ºC
İstanbul
Güneşli 34 C

  Avrupa Birliği'nin koronavirüs aşı sertifikası yasalaştı

  AB içinde seyahatleri kolaylaştıracak sertifika, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.
  • AA
  • 14.06.2021 - 14:06
  • Güncelleme : 14.06.2021 - 14:12
  Avrupa Birliği'nin koronavirüs aşı sertifikası yasalaştı

  Avrupa Birliği (AB), koronavirüs salgını döneminde yapılacak seyahatlerde yeni döneme geçiyor.

  Birlik sınırları içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasına ilişkin düzenleme yasalaştı.

  "MEMNUNİYET DUYUYORUZ"

  Avrupa Parlamentosu'nda (AP), AB Dijital Koronavirüs Sertifikası'nın yasalaşması nedeniyle düzenlenen imza törenine, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AP Başkanı David Sassoli ve AB Dönem Başkanı Portekiz Başbakanı Antonio Costa katıldı.

  Törenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Von der Leyen, yasal düzenlemenin tamamlanmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

  "YAZI SABIRSIZLIKLA BEKLEYEBİLİRİZ"

  AB ülkelerinde aşı kampanyalarının başarılı biçimde devam ettiğini aktaran Von der Leyen, "Yeni AB sertifikasıyla birlikte yazı sabırsızlıkla bekleyebiliriz." dedi.

  Von der Leyen,1 Temmuz'da yürürlüğe girecek aşı sertifikasının AB içinde seyahatleri kolaylaştıracağına işaret etti.

  Avrupa Birliği nin koronavirüs aşı sertifikası yasalaştı #1

  AB DİJİTAL KORONAVİRÜS SERTİFİKASI

  Aşı sertifikası ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

  Aşı sertifikası, kişilerin koronavirüs aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve koronavirüs test sonucunu içerecek.

  Sertifikayla AB'de onaylı koronavirüs aşıları olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmayacak.

  Avrupa Birliği nin koronavirüs aşı sertifikası yasalaştı #2

  Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek. Aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli olacak.

  Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

  AB, halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylamış durumda.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir