Petrol
88.13
3.84%
Euro
18.0892
2.26%
Dolar
18.5333
0.46%
Altın
989.27
2.42%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
365.560
2.42%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  AB'nin NATO'su PESCO'dan Yunanistan'ı koruma hamlesi

  AB'nin NATO'su PESCO'dan Yunanistan'ı koruma hamlesi

  Avrupa Birliği Ege ve Akdeniz'de yaşanan Yunan gerginliğinde kendini ve sınırlarını savunan Türkiye'ye karşı birliğin NATO'su olan PESCO ile koruma planını yürürlüğe soktu.
  • Haber Merkezi
  • 08.04.2018 - 15:03

  Son dönemde Yunanistan ile Türkiye arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Atina yönetiminin aldığı tavırlar ve uyguladığı sınır ihlalleriyle dolu politikalar nedeniyle siyasi gerilimin yaşandığı Ankara-Atina hattına AB müdahale etmeye hazırlanıyor.

  AB'nin NATO'su olan PESCO (Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması) üzerinden Ege'de hamle yapmaya çalışan birlik, Akdeniz'i ve enerji sahasını kendilerine karakol ilan etmek için çalışmalar gerçekleştiriyor.

  AB nin NATO su PESCO dan Yunanistan ı koruma hamlesi #1

  ADA SINIRLARINA FRANSIZ GEMİLERİ

  Türkiye'nin enerji sahası olan Kıbrıs çevresinde güvenliği sağlamak amacıyla AB yönetimi PESCO üzerinden donanma göndermeye hazırlanıyor. Bu karar doğrultusunda Fransız ve Alman donanmalarının bölgeye sevki konuşulurken, anlaşma kapsamında da 6 adet Rum bölgesine destek projesi bulunuyor.

  AB nin NATO su PESCO dan Yunanistan ı koruma hamlesi #2

  Proje kapsamında bölgeye sevkiyat yapacak olan AB'nin Türkiye ile ilişkileri daha da gergin hale getirmesi bekleniyor.

  KIBRIS HAKİMİYETİNİ DARALTMA GİRİŞİMİ

  PESCO ile Türkiye'nin hakimiyet alanını daraltmaya çalışan AB yönetimi bölgede yürüttüğü doğalgaz ve petrol araştırma çalışmalarını aksatmayı amaçlıyor. Bunun karşısında Türkiye ise bölgedeki etkinliğini artırmak için İHA/SİHA ve donanma gücünden faydalanarak hakimiyet alanına müdahaleye cevap vermesi bekleniyor.

  AB nin NATO su PESCO dan Yunanistan ı koruma hamlesi #3


  Görüş Bildir