Petrol
98.52
4.34%
Euro
18.1017
-0.47%
Dolar
18.616
0.17%
Altın
1.014
-0.82%
Borsa
3568
0.39%
Bitcoin
367.926
-1.81%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  AP milletvekillerinden AB'ye: Suudi Arabistan'daki G20 Zirvesi'ne gitmeyin

  AP milletvekilleri, AB yönetiminin, insan hakları ihlalleri nedeniyle Suudi Arabistan dönem başkanlığında düzenlenecek G20 Zirvesi'ne katılmamasını ve ekonomik ilişkilerini gözden geçirmesini istedi.
  • AA
  • 19.10.2020 - 15:56
  • Güncelleme : 19.10.2020 - 15:56
  AP milletvekillerinden AB'ye: Suudi Arabistan'daki G20 Zirvesi'ne gitmeyin

  Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) 65 milletvekili, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e mektup yazarak Suudi Arabistan ile ilgili taleplerini iletti.

  CEMAL KAŞIKÇI TEPKİSİ

  Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlallerinin devam ettiğini, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde adaletin yerini bulmadığı belirten AP milletvekilleri, en temel haklar olan toplanma özgürlüğü, ifade özgürlüğü, bireysel güvenliğin bile ihlal edildiğini vurguladı.

  Milletvekilleri, Suudi Kraliyet Ailesi'nden ve reform isteyen aktivist, avukat, gazeteci ve yazarlardan çok sayıda kişinin tutuklandığını ve nerede olduklarının bile bilinmediğini ifade ederek, Suudi yönetiminin işkence ve kötü muamele gibi birçok yönteme başvurduğunu hatırlattı.

  AP milletvekillerinden AB ye: Suudi Arabistan daki G20 Zirvesi ne gitmeyin #1

  Mektupta, Suudi yönetiminin "sesleri susturma konusunda uzun bir sabıka kaydının bulunduğu", bunun da Suudi Arabistan'ın 21-22 Kasım'da G20 Zirvesi'ni düzenlemek için uygun olmadığını gösterdiği belirtildi.

  "En korkunç insan hakları ihlallerini yapan bir yönetimi, dünyadaki en önemli zirve toplantılarından birinin ev sahibi olarak meşrulaştırmamalıyız." denilen mektupta, von der Leyen ve Michel'den G20 Zirvesi'ne katılımlarını yeniden değerlendirmeleri ve Suudi Arabistan'a gitmemeleri, böylece AB'nin temsil seviyesinin düşürülmesi istendi.

  EKONOMİK İLİŞKİLER İSTEĞİ

  AP milletvekilleri, ayrıca AB Komisyon'unun Avrupa ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik etkileşimini gözden geçirmesi talep edilerek, "İnsan hakları cephesinde ilerleme olmadığı sürece AB, Suudi Arabistan ile daha yakın ekonomik bağlar kurmamalıdır ve ticaret, yatırım ve dış ilişkiler alanlarında daha derin ilişkiler kurulmasını düşünmemelidir." ifadesine yer verdi.

  Milletvekilleri, AB yönetiminin Suudi yönetimiyle görüşmesi halinde ise insan hakları ihlalleri, Cemal Kaşıkçı cinayetinin sorumlularının gerçekten hesap vermesi için anlamlı adımlar atılması ve Yemen'deki savaşı bir an önce sonlandırması konularını gündeme getirmesini talep etti.

  Avrupa Parlamentosu'nun bu ay başında büyük çoğunlukla aldığı bir kararda, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sorumlu Suudi Arabistanlılara yaptırım istenmiş, Suudi Arabistan'da yapılacak G20 Zirvesinde AB'nin temsil seviyesinin düşürülmesi çağrısı yapılmıştı.

  Avrupa Parlamentosu


  Görüş Bildir