Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.831
-0.48%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  İngiltere'de Brexit kararı bakanları istifaya götürdü

  İngiltere'de Brexit kararı bakanları istifaya götürdü

  İngiltere ve AB, ayrılık için anlaştı. Londra'da hükümetin bir kısmı anlaşmanın ülkeleri için çok ağır olduğunu düşünüyor. Bu hükümette çatlak oluşturdu. Bakanlar istifa ediyor. Sterlin kan kaybediyor
  • Haber Merkezi
  • 15.11.2018 - 12:02
  • Güncelleme : 15.11.2018 - 12:02

  İngiltere'de AB ile hükümet arasında süren Brexit görüşmeleri olumlu yönde gerçekleşti. Brexit konusunda mutabakata varan AB ile İngiltere'de birlikten ayrılmak için geri sayım başlarken, AB'den ayrılma konularından sorumlu olan İngiltere'de Brexit Bakanı Dominic Raab istifa etti.

  GEREKÇE ANLAŞMA

  Dominic Raab istifasına gerekçe olarak AB ile varılan anlaşmayı gösterdiği belirtildi. Raab, aynı paylaşımında "AB ile anlaşmamız için önerilen şartları destekleyemem" ifadesine yer verdi

  Anlaşmanın bakanlar arasındaki "uzun ve ayrıntılı" bir tartışmanın ardından onaylandığını belirten Başbakan May, "Kesinlikle inanıyorum ki bu (anlaşma) İngiltere'nin bütününün çıkarlarına en uygun olanı" demişti. Raab AB'nin sunduğu şartları desteklemediği, parlamentoda süren görüşmelerde de açıkça belirtiyordu.

  İngiltere de Brexit kararı bakanları istifaya götürdü #1

  İŞ VE EMEKLİLİK BAKANI'NDAN İSTİFA

  Brexit çatlağının baş gösterdiği ülkede Brexit Bakanı Dominic Raab'ın AB ile varılan anlaşmayı gerekçe göstererek istifa etmesinin üzerine İş ve Emeklilik Bakanı Esther McVey'de istifa etti.

  İngiltere de Brexit kararı bakanları istifaya götürdü #2

  KUZEY İRLANDA'DAN SORUMLU DEVLET BAKANI İSTİFA ETTİ

  Kuzey İrlanda'dan Sorumlu Devlet Bakanı Shailesh Vara da tıpkı Brexit Bakanı Dominic Raab ve İş ve Emeklilik Bakanı Esther McVey gibi Brexit anlaşmasını gerekçe göstererek istifa etti.

  BREXİT DEVLET BAKANI DA BIRAKTI

  Brexit Bakanı Dominic Raab, İş ve Emeklilik Bakanı Esther McVey, İş ve Emeklilik Bakanı Esther McVey'in ardından Brexit Bakanlığında Devlet Bakanı Suella Braverman da istifalarını verdi.

  "UMARIM BAŞKA BAKAN İSTİFA ETMEZ"

  İngiltere Başbakanı Theresa May'in 5 saatlık bir kabine toplantısından sonra kabul edildiğini açıkladığı Brexit anlaşmasına birçok bakan karşı çıkıyor.

  Raab'ın istifası sonrası açıklama yapan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, "Bu anlaşma ulusal çıkarlarımıza uygun" dedi. Her anlaşmada karşı görüşler olabileceğini savunan Hancock, "Umarım başka bakan istifa etmez" temmenisinde bulundu.

  HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

  Brexit süreci sebebiyle yaşanan istifa depreminin ardından Başbakan Theresa May'den ilk açıklama geldi.

  Theresa May, "Avrupa Birliği'nde kalma seçeneğini değerlendirmeyeceğiz" dedi. İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin AB'den çıkışını öngören plana Kabine üyelerinin destek verdiğini açıklamıştı.

  MAY PARLAMENTODA GÜVENOYU ALAMAYABİLİR

  İngiliz Parlamentosu'nda en az 48 milletvekilin AB ile yapılması planlanan Brexit anlaşmasına güvenoyu vermeyeceği belirtiliyor.

  STERLİN ÇÖKTÜ

  Bakanların istifa açıklamalarının ardından Sterlin'de büyük bir değer kaybı yaşandı. Raab'ın açıklaması sonrasında sterlin 7.10 seviyelerinden 6.90'lara kadar geriledi.

  AB BREXİT İÇİN TARİH VERDİ

  Geçtiğimiz saatlerde AB Brexit için tarih vermişti.  AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Brexit anlaşmasını tamamlamak ve resmi hale getirmek için 25 Kasım'da AB Liderler Zirvesi yapılacak" demişti.

  İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı almıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir