Petrol
111.42
2.19%
Euro
17.5219
-0.03%
Dolar
16.7507
0.31%
Altın
965.29
-0.48%
Borsa
2443
0.00%
Bitcoin
321.774
0.31%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  İtalyanlar yazdı: Libya'da Hafter'i Türkiye durdurdu

  İtalyanlar yazdı: Libya'da Hafter'i Türkiye durdurdu

  Bir İtalyan gazetesindeki makalede, Türkiye'nin, Libya'da meşru hükümete verdiği destekle masadaki kartları değiştiren taraf olduğu ve Halife Hafter'in ilerleyişini durdurduğu ifade edildi.
  • AA
  • 14.02.2020 - 16:52
  • Güncelleme : 14.02.2020 - 16:52

  Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Stampa'da, Francesca Sforza imzalı "Türkler, Hafter’in ilerleyişini durdurdu. General, Di Maio'ya ateşkes sözü verdi" başlığıyla bir makale yayınlandı.

  İtalyanlar yazdı: Libya da Hafter i Türkiye durdurdu #1

  Makalede, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio'nun sürpriz olarak önceki gün Trablus, dün de Bingazi’ye yaptığı ziyaretler ve özellikle de Bingazi’de darbeci General Hafter ile yaptığı görüşmelere yer verildi.

  "HAFTER ATEŞKESE HAZIR"

  "Libya’da bir hareketlenme var: General Halife Hafter, İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Bingazi’de gerçekleştirdiği görüşme sırasında ilk kez bir diyaloğa açık ve kalıcı bir ateşkes için çalışmaya hazır göründü." ifadesine yer verilen makalede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

  "MASADAKİ KARTLARI TÜRKLER DEĞİŞTİRDİ"

  "Elbette ki hiçbir garanti yok ancak diplomatik çözümleri dinlemeye daha fazla yatkınlık var. Bu yeni tavrın başlıca nedeni, Trablus’taki Türklerin varlığı. Bölgeyi askeri açıdan takviye ederek ve de her türlü saldırının başarısızlığa uğramaya aday olacağını Hafter’in açık ve net şekilde anlamasını sağlayarak, masanın üzerindeki kartları değiştirenler Türkler oldu.

  İtalyanlar yazdı: Libya da Hafter i Türkiye durdurdu #2

  Trablus, Ankara'nın sıkı kontrolü altında olunca ve Hafter'in askeri emelleri boyut değiştirerek aleni şekilde küçülünce, Bakan Di Maio'nun Berlin Konferansı'nda belirlenen 5+5 formatındaki diyaloğun pekiştirilmesi yönündeki mesajı, daha verimli bir saha bulmuş oldu."

  İtalyanlar yazdı: Libya da Hafter i Türkiye durdurdu #3

  "CENEVRE'DEKİ ÇALIŞMALAR DAHA UMUTLU BAŞLAYACAK"

  Makalede, İtalyan Bakan'ın, "Diplomasi, bombalarla aynı sürelere sahip değil ancak ileri adımlar atıldı." yorumunu yaptığı aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

  "Ateşkesi ve silah bırakma şartlarını belirlemek üzere Libyalı tarafların oluşturacağı 5+5 formatlı komitenin gerçekleştirilmekten çok uzak göründüğü Berlin Konferansı'nın hemen akabindeki günlere nispeten, şimdi komiteyi oluşturacak üyelerin hepsinin isimleri belirlendi. 18 Şubat'ta Cenevre’deki çalışmalar daha umutlu başlayacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir