Euro
10.4273
0.21%
Dolar
8.7082
-0.01%
Altın
499.26
0.44%
Borsa
1.405
-0.4%
Bitcoin
287.981
-1.96%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C
  Macron, Sarı Yelekliler'e 'sakin olun' diye seslendi

  Macron, Sarı Yelekliler'e 'sakin olun' diye seslendi

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Sarı Yelekliler'in yarın yapacakları protesto gösterileri öncesinde sükunet ve düzen çağrısı yaptı.
  • AA
  • 14.12.2018 - 20:58
  • Güncelleme : 14.12.2018 - 20:58

  Macron, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi sonrasında basın toplantısı düzenledi. Haftalardır devam eden ve polisle göstericilerin çatıştığı gösterilere ilişkin konuşan Macron, "Demokrasimizin, kamusal alanların işgali ve şiddet unsurlarını kabul edebileceğini sanmıyorum." dedi.

  Göstericilerin taleplerini duyduğunu belirten ve attığı adımları savunan Macron, "Ülkemizin sükunete, düzene ihtiyacı var. Yeniden normal olarak işlemesi gerekiyor." diye konuştu. Macron, istifa çağrılarını ise reddetti.

  Brexit anlaşmasında değişiklik yapılmasıyla ilgili tartışmalara değinen Macron, "Bir anlaşma var, mümkün olan tek ve en iyi anlaşma, yeniden müzakere edemeyiz. Ama açıklığa kavuşturabilir ve güvence verebiliriz." değerlendirmesini yaptı.

  17 KASIM'DA BAŞLAYAN PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

  Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen "Sarı Yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

  Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

  Gösterilerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

  MACRON'UN AÇIKLAMALARI

  Macron, "Sarı Yelekliler" protestoları konusunda pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 euro zam yapılacağını açıklamıştı.

  Yapabilen işverenlerin çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini istediğini belirten Macron, 2 bin euronun altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

  "Sarı Yelekliler" ve Fransızların yarısından fazlası Macron'un bu açıklamalarını yetersiz bulmuş ve yeniden gösteri çağrısı yapmıştı.

  Fransa'da şiddet olayları tavan yaptı VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir