Petrol
110.98
0.02%
Euro
17.31
0.08%
Dolar
16.1016
0.16%
Altın
966.53
0.03%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
481.105
2.03%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Avrupalı liderler, 2. günde de anlaşamadı

  Salgına ilişkin kurtarma paketi görüşmelerinden bir sonuç çıkmazken, liderler yeniden bir araya gelecek.
  • AA
  • 19.07.2020 - 09:53
  Avrupalı liderler, 2. günde de anlaşamadı

  Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin lideri, koronavirüsün ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma programı ve gelecekteki bütçe konusunu görüştü.

  Belçika'nın başkenti Brüksel'de devam eden müzakelerde liderler anlaşamayınca bir sonuç çıkmadı.

  YENİDEN BULUŞACAKLAR

  AB Konseyi Başkanı Sözcüsü Barend Leyts, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Birlik üyesi ülke liderlerini 17-18 Temmuz'da Brüksel'de fiziksel olarak bir araya getiren AB Liderler Zirvesi'nin uzatıldığını açıkladı.

  Leyts, liderlerin 19 Temmuz'da tekrar bir araya geleceklerini bildirdi.

  ZİRVE HAKKINDA

  AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in başkanlık ettiği zirveye, üye 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanları ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen katılıyor.

  Zirvede, koronavirüsün salgınının ekonomik etkilerine karşı hazırlanan toplam 750 milyar euroluk ekonomik kurtarma programı ile yaklaşık 1 trilyon euroluk AB'nin 2021-2027'deki bütçesini belirleyecek "Çok Yıllı Mali Çerçeve" taslağı müzakere ediliyor.

  Avrupalı liderler, 2. günde de anlaşamadı #1

  BRÜKSEL'DE ZORLU MÜZAKERE

  Liderler, kurtarma programının boyutunu, içerisindeki hibe ve kredilerin miktarını ve bunlar için uygulanacak denetim mekanizmasıyla koşulları ele alıyor.

  AB'nin 2021-2027 dönemi bütçesini de müzakere eden liderler, bütçenin boyutunu, harcama alanlarını ve üye ülkelerin gelecekteki bütçeye ne oranda katkı sağlayacaklarını tartışıyor.

  Üye ülkelerin oy birliğiyle belirlenecek kurtarma paketi ve gelecekteki bütçe konusunda anlaşma sağlanması için AB ülkeleri arasında zorlu müzakereler gerçekleşiyor.

  HİBE TARTIŞMALARI

  AB ülkeleri içinde "Tutumlu 4'lü" olarak adlandırılan Hollanda, Danimarka, İsveç ve Avusturya, özellikle kurtarma programındaki hibeleri soğuk karşılıyor.

  Bu ülkeler, ihtiyaç duyan AB ülkelerine "koşullu" biçimde kredi verilmesini ve bunların ileride geri ödenmesini istiyor.

  Avrupalı liderler, 2. günde de anlaşamadı #2

  SIKI DENETİM MEKANİZMASI TALEBİ

  Söz konusu ülkeler, hibe verilmesi durumunda sıkı bir denetim mekanizması talep ediyor.

  Macaristan ve Polonya, AB fonlarının hukukun üstünlüğü şartına bağlanmasına soğuk bakıyor. Böyle bir durumda bütçe ve kurtarma programını veto etmeyi planlıyor.

  AB bütçesi ve kurtarma programına ilişkin karar, üye ülkelerin AB Konseyi'ndeki oy birliği ve Avrupa Parlamentosu (AP) onayıyla alınıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir