Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
703.392
1.24%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Avusturyalı bakan: Hitler'in doğduğu evi yıkmak en temizi

  Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, Hitler'in doğduğu evin yıkılması gerektiğini belirtti.
  • AA
  • 13.07.2016 - 03:26
  Avusturyalı bakan: Hitler'in doğduğu evi yıkmak en temizi

  Avusturya Halk Partili (ÖVP) Sobotka, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Adolf Hitler'in doğduğu evin kamulaştırılması amacıyla hazırlanan yasa tasarısının son aşamaya geldiğini söyledi.

  "NEO-NAZİLERİN TAPINMA MERKEZİ GİBİ"

  Ev ile ilgili tasarrufta bulanabilmeleri için kamulaştırılacağını aktaran Sobotka, "Karar gereklidir. Çünkü Cumhuriyet, geçmişte çok kez olduğu gibi evin Neo-Nazilerin tapınma merkezi olmasını ve orada toplanıp slogan atmalarını engellemek istiyor. Benim görüşüm evin yıkılmasıdır. Bana göre yıkım en temiz çözümdür." değerlendirmesinde bulundu.

  "MÜZE OLABİLİR"

  İçişleri Bakanlığı sözcülüğü ise yıkımın henüz söz konusu olmadığını ve Meclis'in yıl sonuna doğru Hitler'in doğduğu evin akıbetini belirleyecek kararı vereceğini açıkladı.

  Merkez sağdaki Avusturya Halk Partili (ÖVP) Başbakan Yardımcısı Reinhold Mitterlehner ise tarihi koruma altında olduğu için evin yıkılamayacağını bildirerek, buranın eğitimle ilgili müzeye dönüştürülebileceğini kaydetti.

  Bazı sivil toplum örgütleri ise evin yıkılmasının çözüm olmadığını ileri sürüyor.

  "NEO NAZİLERİN MERKEZİ OLACAK" ENDİŞESİ

  Avusturya hükümeti, Neo-Nazilerin merkezi haline gelmesini önlemek istediği Adolf Hitler'in doğduğu evi kamulaştırmak istiyor. Evi satmak istemeyen ev sahibine, kamulaştırma karşılığında yüklü miktarda tazminat ödenmesi öngörülüyor. Kamulaştırmadan sonra evin ya yıkılması ya da müze haline getirilmesi tartışılıyor.

  Avusturyalı bakan: Hitler in doğduğu evi yıkmak en temizi #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir