Petrol
93.75
2.12%
Euro
18.3509
-0.06%
Dolar
18.5627
-0.35%
Altın
1.024
-0.09%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
375.610
-1.27%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Bakü'de Osmanlı askerleri anıldı

  Azerbaycan'ı Ermeni çeteleri ve Bolşevik birliklerinden kurtaran Osmanlı askerleri, Bakü Türk Şehitliği'nde düzenlenen törenle anıldı.
  • AA
  • 15.09.2016 - 11:29
  Bakü'de Osmanlı askerleri anıldı

  Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinin düzenlediği törene, Büyükelçi Müsteşarı Meral Barlas, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Milletvekili Ganire Paşayeva, büyükelçilik müşavir ve çalışanları, Azerbaycan'daki Türk kurumlarının temsilcileri, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

  Tören, Büyükelçi Müsteşarı Barlas'ın Şehitlik Anıtına çelenk bırakmasıyla başladı. Şehitler için saygı duruşunda bulunulan törende Barlas, şehitlik anı defterini imzaladı.

  TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ

  Deftere şehitlerin Türkiye ile Azerbaycan arasındaki sarsılmaz ilişkilerin mimarı olduğunu yazan Barlas, iki ülke arasındaki birlik, beraberlik ve kardeşliğin böyle güçlü bir temel üzerinde kurulduğunu kaydetti.

  Bakü de Osmanlı askerleri anıldı #1

  BİR MİLLET İKİ DEVLET

  Şehitlerin Azerbaycan'ın özgürlüğü için yaptığı büyük fedakarlığın 98 yıl sonra da Azerbaycanlılar tarafından minnetle anıldığını belirten Barlas, kahramanlıklarından gurur duyduklarını şehitlerin emanetini "bir millet, iki devlet" anlayışıyla gelecek nesillere taşıma kararlığı içerisinde olduklarını vurguladı.

  Barlas, deftere şunları yazdı: "Bir mukaddes emanet olarak kucaklandığınız bu kardeş topraklarda rahat uyuyunuz. Azerbaycan'ın her köşesinde yatan Kafkas İslam Ordusu şehitlerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan savunmasında ebediyete intikal eden, birlik ve beraberliğimize kasteden terör saldırısında kurban verdiğimiz tüm şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz. Aziz ruhlarınız şad olsun" Daha sonra temsili şehit mezarlarına karanfil bırakan Barlas ve beraberindekiler, yakınlıktaki Şehitler Hiyabanı'nı da ziyaret etti.


  Görüş Bildir