Euro
10.1235
-1.44%
Dolar
8.3171
-1.64%
Altın
499.55
-0.32%
Borsa
1.454
0.9%
Bitcoin
360.385
-9.63%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  BM Genel Sekreteri'nden Türkiye yorumu

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de cömertce misafir edildiğini belirtti.
  • 21.05.2016 - 12:44
  BM Genel Sekreteri'nden Türkiye yorumu

  BM Genel Sekreteri nden Türkiye yorumu #1

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İstanbul'da gerçekleştirilecek BM Dünya İnsani Zirvesi öncesi, sığınmacı krizi ve Ortadoğu'da yaşanan problemlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

  "TÜRKİYE SURİYELİLERİ CÖMERTCE MİSAFİR EDİYOR"

  Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi'nin "kimsenin arkada bırakılmaması" taahhüdünde bulunduğunu hatırlatan Ban, bunun hayata geçirilmesinin hem uluslararası toplum, hem de BM için öncelik olduğunu ifade ederek, "İstanbul'da düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi hem siyasi olarak hem de milyonlarca insana yardım ulaştırılması için bir ivme sağlayacak." dedi.

  Dünyanın silahlı çatışmalar ve doğal afetler nedeniyle çok kritik bir dönemden geçtiğini, en az 130 milyon kişinin günlük insani yardıma ihtiyaç duyduğunu, bunların 60 milyonunun ise yerlerinden edilen sığınmacılar olduğunu belirten Ban, şunları söyledi, "Türkiye 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı çok cömert şekilde misafir ediyor. Günümüzde insani yardıma ihtiyacı olan insan sayısı BM'nin sürdüremeyeceği ve yönetemeyeceği biçimde katlanarak artıyor. Muhtaç durumdaki insanlara yardım sağlamak zorundayız ancak kaynaklar ve uluslararası toplumun bu soruna cevabı yetersiz. Siyasi liderlerin taahhütlerine ihtiyacımız var. Bu nedenle bu zirveyi gerçekleştiriyoruz. 170'ten fazla ülke katılacak. 60'tan fazlasını devlet ya da hükümet başkanları temsil edecek."

  "TÜRKİYE İNSANİ KRİZLERLE MÜCADELEDE BİLGİ, TECRÜBE VE GELENEĞE SAHİP"

  Genel Sekreter Ban, zirveye 6 bin civarında kişinin katılacağını, hükümetler yanında özel sektör ve sivil toplum liderlerini de mücadeleye dahil ederek 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en ağır insani krizin çözümü için bir sinerji oluşturmak istediklerini söyledi.

  Toplantının Türkiye'de gerçekleştirilmesi kararına da değinen Ban, "Türkiye'nin, Avrupa, Asya ve Ortadoğu'nun kalbinde stratejik bir konumu var. İstanbul'un elverişli konumu ve oldukça gelişmiş alt yapı imkanları da bu düzeyde bir etkinliğin yapılması için önemli avantajlar. Doğal afetler yaşayan ve 3 milyondan fazla sığınmacıyı misafir eden Türkiye, insani krizlere cevap verme konusunda tecrübe, bilgi ve geleneğe sahip" diye konuştu.

  "TÜRKİYE VE DİĞER ÜLKELER DAHA FAZLA YARDIMI HAK EDİYOR"

  Ban Ki-mun Türkiye, Ürdün ve Lübnan'ın Suriyeli sığınmacılar konusunda yaptığı fedakarlıklara da vurgu yapan, "Türkiye ile birlikte Suriyeli sığınmacıları misafir eden diğer komşu ülkelerin çok büyük bir sorumluluğu üstlendikleri açık ve bu ülkeler uluslararası toplumun daha fazla desteğini hak ediyorlar. Bu beş yıllık çatışma sürecinde Suriyeliler, ailelerinin ihtiyaçlarını karşılama ve çocuklarını okutma ümitlerini kaybediyorlar. Küresel dayanışmaya ihtiyacımız var." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir