Euro
10.152
0.15%
Dolar
8.5535
0.06%
Altın
499.37
0.53%
Borsa
1.361
0%
Bitcoin
338.427
-0.86%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  BM: On binlerce çocuk silahlı grupların elinde

  Birleşmiş Milletler'den, geçen yıl çatışmaların yaşandığı 20 ülkede savaşçı olarak kullanılan 5 binden fazla çocuğun serbest bırakıldığı bildirdi.
  • AA
  • 13.02.2018 - 01:15
  BM: On binlerce çocuk silahlı grupların elinde

  BM Genel Sekreteri Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba, ''Çocuk Askerlerin Kullanımına Karşı Uluslararası Gün'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, çatışma bölgelerinde on binlerce kız ve erkek çocuğun silahlı gruplarca kaçırılarak savaşçı olarak kullanıldığına dikkat çekti.

  Çocukların silah altına alınmasına karşı yürütülen uluslararası çabalar doğrultusunda geçen yıl 20 ülkede silahlı çatışmalarda savaşçı olarak kullanılan 5 binden fazla çocuğun serbest bırakıldığını belirten Gamba, bu çocukların ''dehşete düşüren seviyelerde'' şiddete maruz kaldığını ifade etti.

  BM: On binlerce çocuk silahlı grupların elinde #1

  Şiddetin, çocuklar üzerinde çok ciddi fiziksel ve psikolojik sonuçlar oluşturduğunu kaydeden Gamba, bu çocukları çatışmaların dışında tutmanın, uluslararası toplumun sorumluluğu olduğunu vurguladı.

  BM: On binlerce çocuk silahlı grupların elinde #2Terör örgütü PKK'nın silah altına aldığı çocuklar

  Çocukların en fazla savaşçı olarak kullanıldığı ülkeler arasında Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Irak, Myanmar, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Suriye ve Yemen yer alıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir