Euro
9.0729
0.17%
Dolar
7.4673
0.03%
Altın
443.86
0.49%
Borsa
1.565
0%
Bitcoin
266.577
-2.23%
-4ºC
İstanbul
Açık -4 C

  BM, Suudi Konsolosluğu'nun dokunulmazlığını kaldırtacak

  BM, Kaşıkçı olayının aydınlatılması için Suudi Arabistan Başkonsolosu ve konsolosluk çalışanlarının dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.
  • Haber Merkezi
  • 16.10.2018 - 12:33
  • Güncelleme : 16.10.2018 - 15:06
  BM, Suudi Konsolosluğu'nun dokunulmazlığını kaldırtacak

  234

  Cemal Kaşıkçı konusunda dünya sert adımlar atmaya hazırlanıyor. ABD'nin Riyad'a yaptırımının yanı sıra BM de olayın soruşturulabilmesi adına konsoloslun dokunulmazlığının kaldırtılmasını istedi.

  BM, Kaşıkçı olayının aydınlatılması için Suudi Arabistan Başkonsolosu ve konsolosluk çalışanlarının dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulundu.

  "SORUMLULARIN BULUNMASI İÇİN"

  Birleşmiş Milletler insan hakları komiseri Michelle Bachelet, diplomatik mekanlar ve yetkililerin sahip olduğu dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini belirtti. Bachelet, "Diplomatik dokunulmazlık, olanların ve sorumluların belirlenmesini engellemek için kullanılmamalıdır" dedi.

  VİYANA SÖZLEŞMESİ VURGUSU

  Bachelet, 1963 tarihli Viyana Sözleşmesi'nden kaynaklanan söz konusu dokunulmazlıktan acilen feragat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Uluslararası hukuka göre, zorla ortadan kaybetme ve yargısız infaz çok ciddi bir suçtur ve dokunulmazlık, yaşanan olayın ve sorumluların soruşturulmasını engellemek için kullanılmamalıdır" ifadesini kullandı.

  Kaşıkçı'nın "ortadan kaybolması" ve "muhtemel yargısız infazına" ilişkin tüm bilgileri açıklaması için Suudi Arabistan'a çağrı yapan Bachelet, Kaşıkçı soruşturması kapsamında Türk ve Suudi yetkililerin konsoloslukta inceleme yapılmasına ilişkin yaptığı anlaşmadan memnuniyet duyduğunu belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir