Petrol
97.16
0.59%
Euro
18.1943
-0.37%
Dolar
18.099
0.11%
Altın
1.019
-0.23%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
396.070
-7.10%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Bulgar YSK'sı ZİK'in seçim engeli

  Bulgar YSK'sı ZİK'in seçim engeli

  Bulgaristan Merkez Seçim Kurulu (ZİK), 2 Türk partisinin de Bulgar meclisine girmesi beklenen seçime ilişkin tartışmalı bir karar aldı.
  • AA
  • 26.03.2017 - 03:43

  Bulgaristan Ulusal Radyosunun ZİK'e dayandırdığı habere göre, Kurul, oy kullanma işlemlerinin başlamasına çok kısa süre kala AB dışındaki ülkelerde oy vereceklerin sandık başında Kiril alfabesiyle dilekçe doldurması şartı getirdi.

  UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

  Bununla birlikte Bulgaristan hükümetinin Türkiye'de 140'tan fazla olan sandık sayısını 35'e düşürmesi nedeniyle oy verme merkezleri önünde uzun kuyruklar oluştu.

  Bulgar YSK sı ZİK in seçim engeli #1

  Bulgar YSK'sı ZİK'in seçim engeli VİDEO

  SEÇMENLERİN TEPKİSİNE NEDEN OLDU

  Karar, yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşı binlerce seçmenin tepkisine neden oldu.

   


   

  BİLGİ NOTU: BULGAR MECLİSİNE 2 TÜRK PARTİSİ GİRECEK

  Ülke nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Türk ve Müslümanların oylarıyla DOST Birliği ve HÖH isimli Türk partilerinin Bulgar meclisine girmesi bekleniyor.


   

  AMAÇ OY KULLANIMINI ZORLAŞTIRMAK

  Sandık başında doldurulması gereken bu dilekçeler, Kiril alfabesini bilmeyen Bulgaristan vatandaşlarının zorluk yaşamasına neden olacağından oy kullanımını zorlaştıracak.

  TÜRKİYE'DEKİ SANDIKLARDAN DAHA AZ SAYIDA OY ÇIKACAK

  Bu durum Türkiye'deki binlerce çifte vatandaşın da oy kullanmasını güçleştirmesinin yanı sıra Türkiye'deki sandıklardan daha az sayıda oy çıkmasına neden olacak.

  Bulgar YSK sı ZİK in seçim engeli #2

  Bulgaristan sandık başında VİDEO

  SEÇMENLER DIŞARIDAN YARDIM ALAMAYACAK

  ZİK, daha önceki seçimlerde söz konusu dilekçelerin doldurulması sırasında Kiril alfabesi bilmeyenlerin başkalarından yardım almalarına müsaade ediyordu.  Daha önceki genel seçimlerde 140'tan fazla olan Türkiye'deki sandık sayısını bu seçimde 35'e düşüren ZİK, sandık başında kimseden yardım almadan dilekçe doldurulması şartıyla kritik bir karara daha imza atmış oldu.

  İSTANBUL'DA 7 SANDIK KURULDU

  Bulgaristan'daki parlamento seçimleri için İstanbul genelinde 7 sandık kuruldu. İstanbul'da yaşayan çifte vatandaşlar, saat 07.00'de açılan sandıklarda Bulgaristan'dan gelen görevliler nezaretinde oy kullanmaya başladı.

  Bulgar YSK sı ZİK in seçim engeli #3

  SANDIKLAR 20.00'DE KAPANACAK

  Bulgaristan'da yerel saatle 07.00'de başlayan oy verme işleminde sandıklar akşam 20.00'de kapanacak. ZİK'e göre, ülkede 6 milyon 500 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Bulgaristan vatandaşları için yurt dışında 35'i Türkiye'de olmak üzere 70 ülkedeki 371 noktada sandık bulunacak.

  TÜRKİYE'DEKİ VATANDAŞLAR GÜMRÜK KAPISINDA BEKLETİLMİŞTİ

  Türkiye'de sandık sayısının azaltması nedeniyle Bulgaristan'a giderek oy kullanmak isteyen çifte vatandaşlar, önceki gün ülkeye girişte Kapitan Andreevo Gümrük Kapası'nda saatlerce bekletilmişti.

  Bulgar YSK sı ZİK in seçim engeli #4

  Türkiye'den Bulgaristan'a seçim akını haberi

  Bulgar YSK sı ZİK in seçim engeli #5

  Bulgar faşizmi: Türklerin yolunu kestiler haberi

  Bulgar YSK sı ZİK in seçim engeli #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir