Petrol
97.05
0.00%
Euro
18.4295
0.08%
Dolar
17.8696
0.00%
Altın
1.028
-0.09%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.073
2.32%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Cenevre'de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı

  BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Ada'da kalıcı çözüm konusunda ortak zeminin olup olmadığını görmeyi amaçladıklarını bildirdi.
  • AA
  • 27.04.2021 - 16:47
  • Güncelleme : 27.04.2021 - 17:52
  Cenevre'de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı

  İsviçre'nin Cenevre kentinde Kıbrıs'ta çözüm için 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans bugün başlıyor.

  Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde düzenlenen konferansa, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere katılıyor.

  BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, toplantıların amacının "yakın gelecekte Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulmak için tarafların ortak zemininin olup olmadığını belirlemek" olduğunu tekrarladı.

  GUTERRES-TATAR GÖRÜŞMESİ

  Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in konferansın ilk gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile ayrı ayrı görüşeceğini, akşam da delegasyon başkanları onuruna bir resepsiyon vereceğini aktardı.

  Konferans, BM Genel Sekreteri Guterres ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar arasındaki ikili görüşmeyle başladı. Görüşmeye, BM Cenevre Ofisi'ne yakın bir bölgede bulunan InterContinental Hotel ev sahipliği yapıyor.

  KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ve Bakan Çavuşoğlu Cenevre’de ViDEO

  GUTERRES RESEPSİYON VERECEK

  Yaklaşık 1 saat sürmesi beklenen görüşmede, Tatar'a KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve diğer yetkililer eşlik etti. Guterres'in, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile de yerel saat ile 18.00'de bir araya gelmesi bekleniyor.

  BM Genel Sekreteri, akşam da Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere heyet başkanları onuruna bir resepsiyon verecek.

  Öte yandan, İsviçre polisi otel etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı.

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #1

  "GUTERRES GERÇEKÇİ"

  Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin katılımıyla yarın BM Cenevre Ofisi'nde ilk toplantının yapılacağı bilgisini paylaşan Dujarric, Guterres'in daha sonra tüm taraflarla ikili görüşmeler yapacağını ifade etti.

  Dujarric, Guterres'in konferansa ilişkin iyimser ya da kötümser nasıl bir beklenti içinde olduğu sorusuna ise "Genel Sekreter gerçekçi. Bu onun iyi bildiği bir konu. Daha önce müzakerelere de katılmıştı." karşılığını verdi.

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #2

  CENEVRE'DE KIBRIS TEMASLARI

  Konferansa KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Anastasiadis'in yanı sıra Kıbrıs'ta garantör ülke olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'den temsilciler katılıyor.

  Türkiye'yi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun öncülüğündeki bir heyet temsil edecek.

  Öte yandan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakanı Ersan Saner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ve beraberindeki heyet, konferans öncesi Crans Montana Forumu (CMF) Kurucusu ve Onursal Başkanı Büyükelçi Jean-Paul Carteron ile bir araya geldi.

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #3

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #4

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #5

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #6

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #7

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #8

  Cenevre de 5+1 gayriresmi Kıbrıs konferansı #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir