Petrol
84.41
0.05%
Euro
17.7029
0.07%
Dolar
18.4534
0.03%
Altın
966.33
0.04%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
356.602
-0.12%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C
  Cenevre'deki Suriye zirvesinde karar açıklandı

  Cenevre'deki Suriye zirvesinde karar açıklandı

  Annan: Suriyelilerin yöneteceği geçiş süreci üzerinde uzlaşıldı
  • 30.06.2012 - 19:46

  Cenevre deki Suriye zirvesinde karar açıklandı #1

  BARIŞ İÇİN GEÇİŞ HÜKÜMETİ

  Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Suriye konulu uluslararası toplantının sonuç bildirisinin yayımlanmasından sonra yaptığı açıklamada, katılımcı ülkelerin, Suriye'de barışın tesisi için geçiş hükümetinin kurulması konusunda anlaştıklarını belirtti.

  Annan, siyasi bir anlaşmaya varmanın Suriye halkına düştüğünü ifade etti.

  Toplantının sonuç bildirisinde ise geçişin mümkün olacağı tarafsız bir ortam yaratılabilmesi için bir geçiş hükümetinin kurulması konusunda anlaşıldığı bildirildi.

  ZİRVEDEN FOTOĞRAFLAR

  TÜM KESİMLER KATKIDA BULUNACAK

  Söz konusu geçiş hükümetinin, mevcut yönetimin, muhaliflerin ve diğer grupların üyelerini içerebileceği, ortak rıza temelinde oluşturulabileceği belirtilen bildiride, ülkenin geleceğine Suriye halkının karar vereceği, Suriye'de toplumun tüm kesimlerinin, ulusal diyalog sürecine dahil edilmesi gerektiği vurgulandı.

  Bildiride bu temelde anayasal düzenin ve adalet sisteminin gözden geçirilebileceği, sonucun, halkın onayına sunulacağı, anayasal düzen kurulduğunda, özgür ve çok partili seçimler için hazırlanılması, kadınların geçiş sürecinin tüm safhalarında tam anlamıyla temsil edilmeleri gerektiğinin altı çizildi.

  SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

  Geçiş sürecinde güvenlik, istikrar ve sükunetin önemine değinilen bildiride, tüm tarafların, şiddetin kalıcı biçimde durmasının temini için geçiş hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda olduğu belirtildi.

  Suriye'nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve birliğine saygı gösterilmesi gerektiği dile getirilen bildiride, Eylem Grubu'nun üyeleri dahil olmak üzere uluslararası toplumun, bu ülkedeki tarafların varacağı anlaşmanın uygulanmasına önemli destek vermeye hazır olduğu ifade edildi.

  SÜREÇ SURİYE LİDERLİĞİNDE OLMALI

  Bildiride ayrıca Eylem Grubu'nun, Suriye'de süregelen ve artan ölümleri, yıkım ve insan hakları ihlallerini kınadığı, şiddetin ve insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi ve Suriyelilerin liderliğinde geçiş hükümetine yönelik sürecin başlatılması için ivedilikle ve yoğun biçimde çalışmaya kararlı olduğu bildirildi.

  Toplantıya BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri İngiltere, ABD, Rusya, Çin ve Fransa'nın yanı sıra Irak, Kuveyt, Katar dışişleri bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ile BM Genel Sekreteri katılıyor. Toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bulunuyor.

  ANNAN 6 MADDELİK PLANI HATIRLATTI

  Kofi Annan, toplantıda yaptığı konuşmada, daha önce Suriye konusunda hazırladığı 6 maddelik planın uygulanmadığı için krizin derinleştiğini belirterek, sorunun daha büyük tehditlere yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.


  Görüş Bildir