Euro
15.2331
-2.23%
Dolar
13.5339
-1.91%
Altın
776.79
-1.58%
Borsa
1.981
2.78%
Bitcoin
709.905
0.92%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C

  Çin'den yaptırım kararı alan Avrupa Birliği'ne misilleme

  Avrupa Birliği'nin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine baskı uygulandığı gerekçesiyle Çinli yetkililere yaptırım kararına Çin'den misilleme gecikmedi.
  • AA
  • 23.03.2021 - 05:14
  • Güncelleme : 23.03.2021 - 08:49
  Çin'den yaptırım kararı alan Avrupa Birliği'ne misilleme

  Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ismi açıklanmayan bir sözcü, Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırım kararının gerçekleri görmezden geldiğini savunarak bunun Çin'in iç işlerine müdahale olduğunu belirtti.

  Sözcü, "Çin, bu duruma kararlılıkla karşı çıkıyor ve bunu güçlü şekilde kınıyor." ifadesini kullandı.

  "YALAN BİLGİ" YAYANLAR HAKKINDA YAPTIRIM

  Çin’in, ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınmaya yönelik çıkarlarını kararlılıkla koruyacağını belirten sözcü, "Çin’in egemenliğine zarar veren ve yalan bilgiler yayan 10 kişi ile 4 kurum ve kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldıklarını" duyurdu.

  Çin den yaptırım kararı alan Avrupa Birliği ne misilleme #1

  Sözcü, yaptırım kapsamındaki kişilerin Avrupa Parlamentosundan Reinhard Butikofer, Michael Gahler, Raphael Glucksmann, Ilhan Kyuchyuk ve Miriam Lexmann, Hollanda Parlamentosundan Sjoerd Wiemer Sjoerdsma, Belçika Parlamentosundan Samuel Cogolati, Litvanya Parlamentosundan Dovile Sakaliene, Alman uzman Adrian Zenz ile İsveçli uzman Björn Jerden olduğunu, kurum ve kuruluşların ise AB Konseyi Güvenlik ve Siyasi Komitesi, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi, Almanya’daki Mercator Çin Çalışmaları Enstitüsü ve Danimarka Demokrasiler İttifakı Vakfı olduğunu ifade etti.

  Sözcü, söz konusu kişilerin ve ailelerinin Çin ana karası ile Çin’in Hong Kong ve Makau özel idari bölgelerine girişlerinin yasaklandığını, bu kişilerle ilgili kurum ve kuruluşların Çin ile iş yapmasının da sınırlandırıldığını kaydetti.

  AB’den gün içinde yapılan açıklamada, Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde insan hakları ihlalleri yaptığı gerekçesiyle 4 Çinli yetkiliye yaptırım uygulandığı duyurulmuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir