Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
389.205
-6.71%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Conte İtalya'da bakanı veto yediği için hükümeti kurmadı

  İtalya’da aşırı sağcı Lig partisi ve 5 Yıldız Hareketi arasında kurulacak yeni hükümetin başbakan adayı Giuseppe Conte, hükümeti kurma görevinden vazgeçti.
  • AA
  • 28.05.2018 - 04:12
  Conte İtalya'da bakanı veto yediği için hükümeti kurmadı

  Conte, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın kabinede Ekonomi Bakanlığı için düşünülen ekonomist Paolo Savona’yı veto etmesinin ardından kararından döndü.

  Conte İtalya da bakanı veto yediği için hükümeti kurmadı #1

  SALVİNİ, MATTARELLA'NIN VETOSUNU ELEŞTİRDİ

  İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Cumhurbaşkanı Mattarella, yerel saatle 19.00’da Conte’yi Roma’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti.

  Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Conte, Mattarella'nın, Ekonomi Bakanlığı için düşünülen Paolo Savona'yı veto etmesinin ardından hükümeti kurma görevinden vazgeçerek görevi Mattarella’ya iade etti.

  Muhtemel yeni hükümetin ortaklarından Lig partisinin lideri Matteo Salvini, Mattarella’nın vetosunu sert bir dille eleştirdi.

  ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

  Salvini, “İtalyan vatandaşlarının çıkarlarını savunan bir hükümet kurmak için haftalardır gece gündüz çalıştık ama bazılarının baskısı altında olan biri ‘Hayır’ dedi. Bir daha köle olmayacağız, İtalya sömürge değildir. Eğer İtalya’da demokrasi varsa, bu noktada yapılacak tek şey sözü tekrar halka bırakmak.” diyerek erken seçim çağrısında bulundu.

  Muhtemel yeni hükümetin diğer ortağı M5S’nin lideri Luigi Di Maio ise Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Mattarella’nın, Savona’nın Ekonomi Bakanlığını veto etmesini “akıl almaz” diye niteledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir