Euro
10.3693
-0.13%
Dolar
8.5481
-0.11%
Altın
511.14
-0.06%
Borsa
1.437
-0.41%
Bitcoin
342.309
0.38%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Danimarka'da mülteciler için sert yasalara protesto

  Binlerce gösterici, hükümetin mültecilere yönelik yasalarına tepki gösterdi.
  • AA
  • 11.12.2018 - 01:41
  • Güncelleme : 11.12.2018 - 01:41
  Danimarka'da mülteciler için sert yasalara protesto

  Danimarka'nın başkenti Kopenhag ve ülkenin ikinci büyük kenti Arhus'ta, mülteciler ve göçmenlere yönelik sert yasalar protesto edildi.

  İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabulünün 70'inci yıl dönümünde, Halklararası Yardımlaşma Kurumu (Mellemfolkeligt Samvirke), Uluslararası Af Örgütü ve Çocukları Kurtarın Vakfı'nın da (Save the Children) aralarında olduğu 9 sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen Kopenhag'daki protesto gösterisine, ellerinde meşalelerle binlerce göçmen ve Danimarkalı katıldı.

  Danimarka'da mültecilere yönelik sert yasalar protesto edildi VİDEO

  MÜLTECİLER ISSIZ BİR ADADA TOPLANACAK

  Danimarka'da işbaşındaki hükümetin, mülteci ve göçmenleri ıssız bir adada toplayacak olmasının da etkisiyle gösteriye katılım yüksek oldu. Göstericiler; ülkede son yıllarda hükümetin yabancılara karşı sergilediği sert politikaları, "Herkes için insan hakları", "Irkçılığa hayır", "Yabancılara karşı korku yaratmayı bırakın", "Irkçılığı hemen durdur" ve "Farklı sesler, ırkçılığa karşı" yazılı pankartlarla tepki gösterdi.

  Etkinlikte konuşma yapan Halklararası Yardımlaşma Kurumu Genel Sekreteri Kim Whyte, hükümete seslenerek, insan hakları konusunda en uçlarda olmak istemediklerini, Danimarka'ya sığınmacı olarak gelen kişilere iyi şartlar sunulmasının gerektiğini söyledi.

  Danimarka'nın, Birleşmiş Milletler (BM) sığınmacı kotasından, sığınmacı alımını durdurmasını da eleştiren Whyte, ülke yönetiminin üzerine düşeni yaparak BM kotasından sığınmacı alması gerektiğini belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir