Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
416.986
2.22%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C
  Davos Zirvesi dünya liderlerinden yoksun kaldı

  Davos Zirvesi dünya liderlerinden yoksun kaldı

  Ülkelerindeki sorunlarla boğuşan ABD, İngiltere ve Fransa liderleri zirveye katılmayacak.
  • İHA
  • 22.01.2019 - 12:28

  Dünyanın çeşitli yerlerinden siyaset ve iş dünyasındaki birçok önemli ismi bir araya getiren ve Davos Zirvesi olarak bilinen Dünya Ekonomik Forumu başladı.

  Her yıl çok sayıda dünya liderinin katılımı ile gerçekleşen zirveye, bu sene ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi isimlerin katılmaması ise dikkat çekti.

  ZİRVENİN GÜNDEMİ

  Öte yandan zirvede; bu sene, iklim değişikliği, yavaşlayan küresel ekonomi ve merkez bankalarından gelecek olası durgunluğa verilen tepkilerin ele alınacağı kaydedildi.

  KRİZLER DAVOS'A GİDEN YOLU KAPADI

  Trump’ın, ABD’de yaşanan ‘hükümet kapama’ krizi sebebi ile zirveye katılmayacağı bilinirken, May’in ise Avrupa Birliği ile yaşadığı Brexit krizi sebebi ile Davos’a gelmeyeceği kaydedildi. Avrupa basını, Macron’un zirveye katılmama gerekçesi olarak ise Fransa’da uzun süredir devam eden Sarı Yelekliler protestolarını işaret etti. Rusya Devlet Başkanı'nın programa katılıp katılmayacağı ise henüz belli değil.

  Davos Zirvesi dünya liderlerinden yoksun kaldı #1

  MERKEL ORADA OLACAK

  Zirveye katılması beklenen siyasetçiler arasında ise Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Belçika Başbakanı Charles Michel ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro gibi isimlerin olduğu belirtildi.

  Davos Zirvesi dünya liderlerinden yoksun kaldı #2

  TÜRKİYE'Yİ TEMSİLEN ÜST DÜZEY HEYET

  Bu sene yaklaşık 2 bin 500 ismi ağırlaması beklenen Davos’a, Türkiye’den Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın katılması bekleniyor.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir