Euro
10.3833
0.01%
Dolar
8.5598
0.03%
Altın
511.35
-0.02%
Borsa
1.443
-0.8%
Bitcoin
343.681
1.43%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi

  Endonezya’da, Sunda Boğazı’nda Anak Krakatau Yanardağı'ndaki patlamalar nedeniyle, yeni bir tsunami tehlikesine karşı uyarı yapıldı.
  • AA
  • 25.12.2018 - 11:38
  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi

  Sumatra ve Cava adaları arasında yer alan Sunda Boğazı'nda Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) Yanardağı'nda meydana gelen patlamalar ve dalgaların yükseldiğinin gözlemlenmesi üzerine bölge yetkilileri, yeni bir tsunami oluşması ihtimaline karşı uyarıda bulundu.

  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi #1

  YENİ ALARM VERİLDİ

  Yanardağdaki patlama sesleri kıyı bölgesinden duyulurken, Tanjung Lesung bölgesindeki yetkililer, halkın sahil şeridinden uzaklaşmasını ve arama kurtarma çalışması yürüten ekiplerinden, bölgeden ayrılmasını istedi.

  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi #2

  Tanjung Lesung'da can kayıplarının yaşandığı bölgedeki bir tatil köyüne gazetecilerin girişine izin verilmezken, bölgede arama kurtarma çalışması yürüten askeri birlik ve arama kurtarma ekipleri, bölgeden ayrılmaya başladı.

  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi #3

  BİNALAR BOŞALTILDI

  Alarmın verilmesinden sonra, tehlikeli bölgedeki binalar boşaltıldı. Binalarda yaşayanlar, güvenli alanlarda bulunan devlet dairelerine yerleşti.

  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi #4

  ÖLÜ SAYISI ARTTI

  Ulusal Afet Yönetim Ajansı'ndan (BNPB) dün yapılan açıklamada, cumartesi meydana gelen tsunaminin ardından şu ana kadar 373 kişinin öldüğü, 1459 kişinin yaralandığı ve 128 kişinin de kayıp olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi #5

  Yetkililer, bölgedeki Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) Yanardağı'nda yaptıkları incelemede, yanardağda meydana gelen patlamada kopan büyük kütlenin, tsunamiye neden olduğunu belirtti.

  Anak Krakatau Yanardağı'ndaki faaliyetlerin artması üzerine, eylül ayında bölgede en yüksek ikinci seviyede alarm verilmişti.

  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi #6

  ENDONEZYA'DA DEPREM FELAKETİ

  Sulawesi Adası'ndaki Palu Körfezi'nde 28 Eylül'de meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide, 2 binden fazla kişi yaşamını yitirmiş, 1500'e yakın kişinin de kayıp olduğu açıklanmıştı.

  Endonezya’da yeni tsunami alarmı verildi #7

  "Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9.1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucund.a bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir