Petrol
110.78
1.54%
Euro
17.559
-1.50%
Dolar
16.5429
-2.02%
Altın
969.79
-2.25%
Borsa
2528
-1.02%
Bitcoin
346.978
-4.38%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Esad Humus şehrini yok etti - izle

  Esad Humus şehrini yok etti - izle

  Suriye'de Beşar Esad'ın emriyle 750 bin kişilik şehir yok oldu.
  • 30.07.2013 - 11:06

  Esad Humus şehrini yok etti - izle #1

  Kentin 24 saat içinde tamamen düşeceği öne sürüldü.

  Esad Humus şehrini yok etti - izle

  3 GÜN BOYUNCA BOMBARDIMAN

  Suriye'de Beşar Esad yönetimine karşı ilk başkaldırı, 2011 yılında ülkenin üçüncü büyük kenti olan Humus'ta başlamıştı. Bir yıldan uzun süredir muhaliflerin kontrolünde olan 750 bin nüfuslu kent, Esad'a karşı isyanın başkenti haline geldi. Humuslular'ın neredeyse tamamı Suriye Ordusu'nun yoğun bombardımanı yüzünden kenti terk etmek zorunda kaldı. Nisan ayında Hizbullah'ın desteğini alan Esad güçleri, başkent Şam ile Humus kenti arasında stratejik öneme sahip olan Kuseyr kentini haziran başında ele geçirdikten sonra gözünü, muhalif güçlerin kalesi Humus'a çevirdi. Yine Hizbullah milislerinin desteğiyle bir aydır kenti bombalayan Esad güçleri geçen cumartesi kente havadan ve karadan yoğun bir operasyon başlattı. Humus, savaş uçakları, tank ve topçu ateşi destekli operasyona 3 gün dayanabildi.

  ESAD 93 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

  Suriye ordusu dün kentin merkezindeki Halidiye bölgesinin kontrolünü ele geçirdi. Devlet televizyonu kilit öneme sahip Halidiye bölgesinin tamamen Suriye Ordusu'nun kontrolüne geçtiğini duyurdu. Dünkü saldırılarda en az 93 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Muhalif gruplar, Humus'ta isyancıların elinde sadece şehrin eski bölümüyle bir kaç semtin kaldığını söylüyor. Suriye ordusundan bir subay "Humus'un sadece kuzey bölümü kaldı. Orayı da 24 saat içinde kurtaracağız" dedi.

  HUMUS HAYALET ŞEHİR OLDU

  Bir zamanlar 750 bin kişinin yaşadığı Humus'ta bir yıldır süren çatışmalarda ağır hasar gören kentte neredeyse sağlam bina hiç kalmadı.

  Suriye Ordusu'nun Halidiye bölgesinin sadece yüzde 60'ını ele geçirdiğini öne süren muhalifler "Bombardıman yüzünden sivil halk güvenli bölgelere gidemiyor. Çatışmalar nedeniyle Halidiye'de bin 500 kişi mahsur kaldı" açıklaması yaptı.

  Esad Humus şehrini yok etti - izle #2

  Esad Humus şehrini yok etti - izle #3

  100 BİN İNSANI ÖLDÜRMEMİŞ GİBİ FOTOĞRAF PAYLAŞIYOR

  Esad, yaşanan olaylarda 100 bini aşkın insanı öldürdü. Ülkede birçok şehir yerle bir edildi. Milyonlarca insan sürgüne gitti. Tüm bu acılar sonrasında Esad sanki Suriye'de degil de İsviçre'de yaşıyormuşcasina sosyal medya platformu Instagram'dan fotolar paylaştı.

  Esad Humus şehrini yok etti - izle #4

  Esad Humus şehrini yok etti - izle #5

  Esad Humus şehrini yok etti - izle #6

  Esad Humus şehrini yok etti - izle #7

  Esad Humus şehrini yok etti - izle #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir