Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.886
-0.60%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  FBI, Ulusal Muhafızlar'ı güvenlik taramasından geçiriyor

  FBI, Ulusal Muhafızlar'ı güvenlik taramasından geçiriyor

  20 Ocak'ta yapılacak başkanlık yemin töreninde görev alacak yaklaşık 25 bin Ulusal Muhafızın, "içeriden saldırı" ihtimaline karşı FBI tarafından yeniden güvenlik taramasından geçirildiği bildirildi.
  • AA
  • 18.01.2021 - 08:43
  • Güncelleme : 18.01.2021 - 13:08

  Amerikan Associated Press (AP) haber ajansında konuşan ABD Ordu Sekreteri Ryan McCarthy, 20 Ocak'taki yemin töreni için alınan tedbirleri değerlendirdi.

  McCarthy, orduya bağlı tüm birliklerin düzenli olarak güvenlik taramasından geçirildiğini ancak 20 Ocak için ilave güvenlik taramaları da yaptıklarını ifade etti.

  ABD Kongre Binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri  VİDEO

  İÇERİDEN SALDIRI İHTİMALİ

  Yemin töreninin olaysız geçmesi için çalıştıklarını kaydeden McCarthy, birliklerin "içeriden saldırı" ihtimali de dahil, olası tehditlere karşı eğitim aldıklarını belirtti.

  McCarthy, şu ana kadarki güvenlik taramalarında kayda değer bir sorunla karşılaşmadıklarını ve somut bir tehdit unsuru bulunmadığını da kaydetti.

  ABD Ordu Sekreteri, "Durumun farkında olmalıyız ve bu operasyonda yer alan bu kişileri (orduya bağlı Ulusal Muhafızları) ciddi şekilde güvenlik taramasından geçirmek için tüm mekanizmalarımızı kullanmalıyız." değerlendirmesini yaptı.

  Aynı habere göre, söz konusu tedbirlerle ilgili açıklama yapan diğer askeri yetkililer, Ulusal Muhafızların Washington'a geldiği ilk günlerde FBI güvenlik taramasının "ilave bir tedbir" olarak başlatıldığını ve çarşamba gününe kadar törende görev alacak 25 bin kadar Ulusal Muhafız'ın tamamının bu taramadan geçirilmiş olacağını belirtti.

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #1

  6 OCAK'TA YAŞANANLAR

  ABD Kongresi'nde 6 Ocak'ta yaşanan baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Halen süren FBI soruşturma sürecinde en az 160 kişiye karşı dava açıldığı bildirilmişti.

  Demokratların "isyana teşvik" ile suçladığı ABD Başkanı Trump'a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada kabul edilmişti. Trump'ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına, Senato'da yapılacak oylamada karar verilecek.

  Trump destekçileri, ABD Kongre binasının kapısını kırarak içeri girdi VİDEO

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #2

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #3

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #4

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #5

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #6

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #7

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #8

  FBI, Ulusal Muhafızlar ı güvenlik taramasından geçiriyor #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir