Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6466
0.08%
Dolar
18.6435
0.05%
Altın
1.077
0.03%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
324.056
1.06%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Düşmanım Esed değil DEAŞ

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki süreci değerlendirdi.
  • AA
  • 20.09.2017 - 03:12
  Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Düşmanım Esed değil DEAŞ

  Suriye'de hedeflerinin barışın ve istikrarın sağlanması olduğunu ve bunun için kapsayıcı bir siyasi sürecin başlatılması gerektiğini anlatan Macron, uzun vadede Esed'in kalamayacağını ancak siyasi geçiş sürecinde herkesin kendisine yer bulması gerektiğini belirtti.

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Düşmanım Esed değil DEAŞ #1

  "ESED'LE İLGİLİ KARAR SURİYE HALKININ"

  Macron, 2011 yılından bu yana Esed'in gitmesi konusunda şart koşulduğunu ve gösterilen çabaların sonuçsuz kaldığını dile getirerek, bundan sonrası için "pragmatik bir yaklaşım" gerektiğini söyledi.

  Emmanuel Macron, şöyle konuştu:

  "Benim Suriye'deki düşmanım DEAŞ çünkü Fransa'ya saldıran onlardı, Beşşar Esed değil. Esed'in suçlu, en başta da Suriye halkının düşmanı ve işlediği suçlar nedeniyle cezalandırılmalı ama gidip gitmeyeceğine Suriye halkı karar vermeli. Biz Esed'in gitmesi için değil, Suriye halkının özgürce seçim yapmasına olanak sağlayacak bir siyasi süreç için çalışmalıyız."

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Düşmanım Esed değil DEAŞ #2

  FRANSA'DAN ABD İLE İRAN'A ARABULUCULUK TEKLİFİ

  İran'ın Suriye'deki rolünü de değerlendiren Macron, sahada etkili bir ülke olarak İran'ın masada yer alması gerektiğini kaydetti.

  Fransa'nın, ABD ve İran arasında ara buluculuk rolü üstlenebileceğini vurgulayan Macron, "Suriye sorununu masada İran ile çözmezsek, etkili bir çözüm bulamayız. İran sahada nüfuz sahibi olan güçler arasında yer alıyor." değerlendirmesini yaptı.


  Görüş Bildir