Petrol
88.27
3.68%
Euro
18.242
0.58%
Dolar
18.5355
0.18%
Altın
1.006
1.84%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
363.494
1.22%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Fransa'da havaalanı protestosu

  Fransa'da havaalanı protestosu

  Fransa'nın Nantes kentinde bulunan bir yeşil arazide, 53 yıl önce yapılması planlanan ve halen inşaatına dahi başlanamayan havalimanı, çevrecileri harekete geçirdi. Çevreciler ile polisler çatıştı.
  • Haber Merkezi
  • 09.04.2018 - 09:46

  Fransa'nın Nantes kenti yakınlarında bulunan Notre-Dame-des-Landes bölgesinde, 53 yıl önce yapılması planlanan havalimanı projesi, çevrecileri harekete geçirdi.

  Bölgede kamp kuran ve havalimanının yapılmasını engelleyen göstericiler polislerle çatıştı.

  Fransa da havaalanı protestosu #1

  ALEVLİ BARİKAT

  Kendilerine "yeşil koruyucular" diyen göstericiler, oluşturdukları kamp alanlarına polislerin alana girmesi için mücadele gösterdi. Alanın girişlerine ahşap barikatlar kuran göstericiler, sonrasında barikatları ateşe verdi.

  Polislerin girişlerine engel olmaya çalışan göstericiler, güvenlik görevlileri ile çatıştı.

  Fransa'da havalimanı protestosu VİDEO

  Fransa da havaalanı protestosu #2

  HAVAİ FİŞEKLİ ÇATIŞMA

  Polisleri engellemeye çalışan göstericilerin bir diğer müdahale yöntemi de havai fişek ve maytaplar oldu. Güvenlik güçlerinin üzerine patlayıcıları fırlatan eylemciler polislerle çatıştı.

  Fransa da havaalanı protestosu #3

  POLİS OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRDİ

  Polisler eylemlcilerin protestolarına müdahale gerçekleştirdi. Göstericilerin içine cop ve kalkanlarla giren polisler, eylemcileri dağıtmaya çalıştı. Yer yer polisler biber gazlarını göstericilerin üzerlerine sıktı.

  Alandan çıkmakta direnen göstericileri polisler yaka paça ederek gözaltına aldı.

  Fransa da havaalanı protestosu #4

  Fransa da havaalanı protestosu #5

  SERT MÜDAHALE

  Polislerin karşılığı da oldukça sert oldu. Göstericilere coplarla ve kalkanlarla vuran polisler eylemcilere sert müdahaleler gerçekleştirdi.

  Fransa da havaalanı protestosu #6

  Fransa da havaalanı protestosu #7

  Fransa da havaalanı protestosu #8

  BİTMEYEN HAVALİMANI PROJESİ

  Şubat 2008’de kamu yararına ihtiyaç olduğuna karar verilen ve 2017 yılında açılması beklenen havaalanına karşı çıkan antikapitalist eylemciler 2009’dan beri bölgede kamp kurmuştu.Fransa da havaalanı protestosu #9

  2012 yılında 28 gün süren açlık grevi sonucunda proje durdurulmuş daha sonra tekrar başlanıp kamp kuran antikapitalist gruplar devlet müdahalesi ile “Sezar operasyonu” yapılarak çıkartılmıştı.

  Fransa da havaalanı protestosu #10

  Hukuki yollarla da proje iptali isteyen eylemciler yargıdan da taleplerinin reddini görünce 2016 yılında 15 bin ile 50 bin arası katılımcıyla yasa dışı eylem gerçekleştirildi.

  Fransa da havaalanı protestosu #11


  Görüş Bildir