Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.998
0.42%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Fransa'da olayların sebebi: 9 liralık dizel

  Fransa'da meydana gelen olaylar büyük bir kaosa dönüştü. Adeta bir iç çatışmanın yaşandığı ülkede tüm bu olayların sebebi dizelin 9 liraya dayanmış olması.
  • Haber Merkezi
  • 26.11.2018 - 16:05
  • Güncelleme : 26.11.2018 - 16:05
  Fransa'da olayların sebebi: 9 liralık dizel

  Fransa, son bir haftada yaşananlarla bir Avrupa ülkesinden çok Orta Doğu ülkesine dönüştü. Turistleriyle ünlü Champ Elysee sokakları artık savaş alanına dönerken "sarı yelekliler" olarak bilinen halkçı cephe protesto gösterileri düzenliyor.

  Fransa da olayların sebebi: 9 liralık dizel #1

  Peki ama ne oldu da bu olaylar bir anda alevlendi. Aslında bu olayların sebebi aylar öncesinde alınan ve bugün patlama noktasına gelen dizel zammından kaynaklanıyor.

  Fransa da olayların sebebi: 9 liralık dizel #2

  9 LİRALIK AKARYAKIT

  Fransa çevreye verdiği zarar nedeniyle dizel yakıttan vazgeçmeye çalışıyor ve uzun süredir bunu çeşitli caydırıcı yöntemler ile uyguluyordu. Ancak gelinen noktada, Fransa hükümetinin dizel yakıtlara uyguladığı yeşil vergi ile akaryakıt zammı halkın sabrını taşırdı ve sokaklara döküldü.

  Fransa da olayların sebebi: 9 liralık dizel #3

  Fiyatı Türk Lirası'yla 9 lirayı bulan dizel kullanan Fransızlar, eylemler gerçekleştirmek üzere harekete geçti, imza kampanyası başlattı.

  Fransa da olayların sebebi: 9 liralık dizel #4

  1 MİLYON KİŞİLK DESTEK

  Dizele uygulanan zam ve vergi ile fiyatın tavan seviyesine ulaşması ve 2019'da yeni vergi ve zam durumunun bulunması Fransızları harekete geçirdi. Bir kadın tarafından organize edilen kampanya ile 1 milyon kişinin destek verdiği ve Macron'un bu kararından vazgeçmesi gerektiğini duyurdu.

  Ancak Macron ve Fransız hükümeti bu karardan vazgeçmeyince imza kampanyası sokak eylemlerine dönüştü.

  Fransa da olayların sebebi: 9 liralık dizel #5

  HALKTAN TAM DESTEK

  Durumun geldiği bu noktada, eylemciler yıkıcı gösteriler düzenlese de protestolara halk da desteğini artırdı. Öyle ki, yapılan bu gösterilere yasak olmasına rağmen milyonlarca kişi katılım sağlarken, yapılan anketlerde de halkın yüzde 73'ünün bu gösterilere destek verdiği belirtiliyor.

  Cumartesi günü Paris'te yasaklara rağmen Elysee Sarayı, Champ Elysee ve Eyfel kulesi çevresinde milyonlarca gösterici eylemler düzenledi.

  Fransa da olayların sebebi: 9 liralık dizel #6

  SAVAŞ ALANINA DÖNEN PARİS

  Özellikle gelinen noktada Paris savaş alanına dönerken, turistik çehrenin yerini savaş alanına dönmüş sokaklar aldı. Göstericilerin isteği dizel zammının geri çekilmesi olurken Macron ve Fransız hükümeti geri adım atmamakta ısrarcı.

  Fransa da olayların sebebi: 9 liralık dizel #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir