Euro
9.8622
-0.04%
Dolar
8.1929
0.17%
Altın
472.67
0.17%
Borsa
1.33
-2.55%
Bitcoin
443.000
-3.74%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Fransa'dan İtalya'ya: İç işlerimize karışmayın

  Sarı Yelekliler ile görüşen İtalya'ya, Fransız devletinden sert tepki geldi.
  • AA
  • 08.02.2019 - 14:28
  • Güncelleme : 08.02.2019 - 14:28
  Fransa'dan İtalya'ya: İç işlerimize karışmayın

  Fransa Avrupa Birliği Bakanı Nathalie Loiseau, Radio Classique radyosuna İtalya ile yaşadıkları krize ilişkin açıklamalarda bulundu.

  "DOSTÇA OLMAYAN DAVRANIŞLAR"

  İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio'nun Fransa'ya gelerek, siyasi bir liderle değil halkı "savaşa" ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u "devirmeye" çağıran Sarı Yelekliler'le görüşmesine tepki gösteren Loiseau, "Bu, ülkenin iç meselelerine karışmaktır, buna hakları yok. Lider olması gereken insanların dostça olmayan davranışlarıdır." diye konuştu.

  "YAŞANANLAR BİZİ HAKLI GÖSTERİYOR"

  Loiseau, İtalya ile yaşadıkları krize ilişkin, "Maalesef yaşananlar bizi haklı gösteriyor." dedi.

  Fransa dan İtalya ya: İç işlerimize karışmayın #1

  Bu arada, Di Maio, Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Sarı Yelekliler'in taleplerinin doğrudan vatandaşların ihtiyaçlarını kapsaması ve hiçbir ideolojiye dayanmamasının kendisini etkilediğini ve bu nedenle onlarla görüşmek istediğini belirtti.

  2 ÜLKE ARASINDAKİ KRİZ

  Fransa, dün İtalyan hükümetinin, "birkaç aydır tekrarlanan suçlamaları, temelsiz saldırıları ve çirkin açıklamaları nedeniyle" İtalya'daki büyükelçisini geri çağırdığını duyurmuştu.

  Fransa dan İtalya ya: İç işlerimize karışmayın #2

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İtalyanlar çok büyük bir halk ve bizim dostumuz. Onlar tarihine yakışan liderler hak ediyor." demişti. Bunun üzerine İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, "İlk önce Fransa, yıllardır ağırladığı teröristleri ve katilleri iade etsin, daha sonra Macron'la konuşuruz." şeklinde cevap vermişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir