Euro
10.847
0.93%
Dolar
9.3302
0.75%
Altın
529.77
0.64%
Borsa
1.418
0.58%
Bitcoin
573.003
3.57%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık

  İslam coğrafyası ve medeniyetine ait eserlerle ilgili tanıtım programına katılan Bachelot-Narquin, İslam dininin büyüklüğüne dikkat çekti.
  • AA
  • 22.09.2021 - 09:36
  • Güncelleme : 22.09.2021 - 10:09
  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık

  Fransa'da İslam Sanatları Sergisi düzenlenecek.

  İlk defa Paris dışında 18 kent, Louvre Müzesi'nin organizatörlüğünde 20 Kasım-27 Mart arasında "Şimdiyi anlamak için bir geçmiş" temasıyla sergiye ev sahipliği yapacak.

  İslam coğrafyası ve medeniyetine ait eserlerin yer alacağı serginin Louvre Müzesi'ndeki tanıtım programına, Kültür Bakanı Bachelot-Narquin, Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer ile müze yetkilileri ve sergilerin yer alacağı kentlerden bazılarının belediye başkanları katıldı.

  "İSLAM BÜYÜK COĞRAFİ ALANI KAPSIYOR"

  Bakan Bachelot-Narquin, İslam sanatlarına ait eserlerin Fransa'da ilk kez Paris dışında eş zamanlı olarak 18 farklı şehirde sergileneceğini söyledi.

  "İslam sadece bir din değil, kelimenin kendisinin de anlattığı gibi büyük coğrafi alanı ve geniş zaman dilimini kapsayan bir medeniyettir." dedi.

  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık #1

  4 MİLYON EUROLUK BÜTÇE

  Sergiler için 4 milyon euroluk bütçe ayrılan organizasyonun finansmanının Kültür Bakanlığı tarafından karşılandığını ifade eden Bachelot-Narquin, İslam medeniyet ve kültürüne ait eserlerin, Fransızların İslam'a bakışlarını değiştirmeye yardımcı olmasını umduklarını belirtti.

  KABE'NİN ANAHTARI SERGİLENİYOR

  Hindistan'dan Endülüs'e geniş bir alanı kapsayan, 7. yüzyıldan bugüne var olan bir medeniyet içinde çok farklı sanatsal ifadelerin oluştuğunu kaydeden Fransız Kültür Bakanı, sergilerin bu çeşitliliğinin sanatsal zenginliği hatırlatacağını aktardı.

  Bachelot-Narquin, İslam'ın uzak bir medeniyet değil, yüzyıllardır batı uygarlığıyla ilişkisi olan bir medeniyet olduğuna dikkati çekti.

  Fransa'da Orta Çağ'dan beri çok sayıda İslam sanatına ait eserin bulunduğunu, 2003'te İslam Sanatları bölümü açılmadan önce de Louvre Müzesi'nde çok sayıda İslami sanat eserinin olduğunu dile getiren Bakan, sergilerde Memlük Devleti döneminden kalma Kabe'nin anahtarı gibi diplomatik hediyelerin de olduğu bilgisini verdi.

  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık #2

  "BİN YILLIK TARİHE TANIKLIK EDİYOR"

  Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer ise sergilerde yer alan İslam sanatları eserlerinin, mübadele, yazışma, fikir ve insan yolculuklarından oluşan bin yıllık tarihe tanıklık ettiğine dikkati çekti.

  Fransa'da 18 şehirde sergilenecek eserlerin, bu bakımdan özellikle gençlere hitap ettiğini ifade eden Blanquer, din meselesinin insanlık tarihinin anlamlı parçası olduğunu kaydetti.

  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık #3

  DÜNYANIN EN BÜYÜK SANAT MÜZESİ

  Dünyanın en büyük sanat müzesi özelliğini taşıyan Paris Louvre Müzesi'nde koleksiyon olarak İslam Sanatı, Antik Yunan ve Mısır eserlerinin yanı sıra Roma eserleri, heykeller, tablolar, baskı ve çizimler bulunuyor.

  Müzede aynı zamanda yasa dışı yollarla Türkiye'den de getirildiği belirtilen tarihi eserler yer alıyor.

  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık #4

  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık #5

  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık #6

  Fransız Bakan Bachelot-Narquin: İslam büyük bir uygarlık #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir