Euro
15.4882
-0.13%
Dolar
13.6909
0.2%
Altın
778.4
-0.09%
Borsa
1.88
1.22%
Bitcoin
783.999
1.97%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 14 C

  Fransız Bakan Beaune'dan İngiltere'ye köle benzetmesi

  Fransa'nın Avrupa Birliği İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, İngiltere'yi Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılarak kabullenilmiş bir tür kölelikle ABD'ye dönmekle suçladı.
  • İHA
  • 18.09.2021 - 19:01
  Fransız Bakan Beaune'dan İngiltere'ye köle benzetmesi

  Fransa’nın Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

  FRANSIZ BAKAN'DAN İNGİLTERE'YE TEPKİ

  Beaune, Avustralya’nın Fransız Naval şirketi tarafından Avustralya’ya konvansiyonel 12 denizaltı yapımını içeren 56 milyar Euro değerindeki Taarruz Denizaltı Programı iptal ederek ABD ve İngiltere’nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağı AUKUS ortak güvenlik anlaşmasının ardından İngiltere’ye tepki gösterdi.

  "KÖLELİKLE ABD'NİN KÜRKÇÜ DÜKKANINA GERİ DÖNDÜ"

  Beaune, söz konusu hamleyle İngiltere’yi AB’den ayrılarak kabullenilmiş bir tür kölelikle ABD’ye dönmekle suçladı. Beaune, "İngiliz komşularımız, AB’den ayrılarak kabullenilmiş bir tür kölelikle ABD’nin kürkçü dükkanına geri döndü" ifadelerini kullandı.

  "AVUSTRALYALI ORTAKLARA NASIL GÜVENEBİLECEĞİMİZİ ANLAMIYORUM"

  Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile anlaşmasına yönelik, "Avustralya açısından ciddi bir güven ihlalidir" diyen Beaune, "Bu, ülkeyle yapılacak diğer müzakereleri sorgulanmasına neden olabilir. Çünkü artık güvenimiz kalmazsa ilerleyemeyiz ve Avustralyalı ortaklara nasıl güvenebileceğimizi anlamıyorum” ifadelerini kullandı. Beaune, ABD yönetimine yönelik ise "Onlar için her zaman Amerika öncelikli olacak" dedi. Beaune, "Bu nedenle Avrupalı gibi hareket etmeli, stratejik özerklik ve savunma alanındaki kapasitemizi güçlendirmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

  Fransa, AUKUS anlaşmasının ardından Canberra ve Washington büyükelçilerini geri çağırmıştı.

  Fransız Bakan Beaune dan İngiltere ye köle benzetmesi #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir