Euro
10.0326
0.37%
Dolar
8.3163
0.03%
Altın
479.38
0.36%
Borsa
1.425
0.34%
Bitcoin
479.843
3.93%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C
  Fransızları şaşkına çeviren Türk mucit

  Fransızları şaşkına çeviren Türk mucit

  Çamaşır makinesi motoru, elektrikli süpürge güç ünitesi ve akü ile çalışan araç..
  • 10.12.2012 - 15:37

  Fransızları şaşkına çeviren Türk mucit #1

  Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan Bahri Cesur'un, çamaşır makinesi motoru, elektrikli süpürge güç ünitesi ve akü bağlayarak yaptığı araç, görenleri şaşkına çeviriyor.

  100 AVROYA SATIN ALDI

  Çamaşır makinesi ve buzdolabı tamircisi olan Cesur, araç projesine bir arkadaşıyla girdiği iddia üzerine başladı. Yaklaşık 100 avroya satın aldığı çalışır durumdaki mikro aracın motorunu sökerek yerine çamaşır makinesi motoru taktığını ve gaz pedalı için de elektrikli süpürgenin güç ünitesini kullandığını belirten Bahri Cesur, tam dolu akülerle iki saate yakın yol gidebildiğini söylüyor.

  Cesur, hem arkadaşıyla girdiği kebap iddiasını kazanmak hem de boş zamanlarını değerlendirmek için 22 yaşındaki oğluyla aracı yaptığını kaydetti. Azami hız sınırı olan 45 kilometreye ulaşabilen aracı bitirdikten sonra internette görüntülerini yayımladığını ve kısa zamanda birçok olumlu tepki aldığını aktaran Cesur, özellikle yürüme engelli bir Fransız'ın "Bu tür araçlar bizi daha özgür yapabilir" mesajının kendisini oldukça duygulandırdığını belirtiyor.

  Fransızları şaşkına çeviren Türk mucit #2

  "BASİT BİR TAMİRCİYİM"

  Oturduğu mahallede boş zamanlarında, övündüğü icadıyla dolaştığını anlatan Cesur, görenlerin kendisini hayranlık ve şaşkınlıkla izlediğini dile getiriyor.

  Sadece arabanın gövdesi için para harcadığını, geri kalan malzemeyi hurda parçalarından toparladığını ifade eden Cesur, "Ben basit bir tamirciyim, ama böyle bir arabayı bu kadar ucuza yapabiliyorum. Araba firmaları ve mühendisler neden bu tür arabalar yapıp ucuza satmaz" diyerek otomobil üreticilerinin elde ettiği yüksek karlara göndermede bulunuyor.

  Fransızları şaşkına çeviren Türk mucit #3

  "TÜRKİYE'NİN BİR YERLERE GELMESİNİ İSTİYORUM"

  Cesur, Türkiye'nin elektrikli araç üreterek dünyaya satabilecek güçte olduğuna inandığını vurgulayarak, "Türkiye'nin bu konuda iyi yerlere gelmesini istiyorum" diyor.

  Aracını daha da geliştirmek istediğini söyleyen Cesur, şu an ise, hareket halindeyken aracın önüne ve çeşitli yerlerine konulacak pervaneler ve ek aksamlarla aracın kendini şarj edebilme özelliği üzerinde çalışıyor. Türk mucit, böylelikle aracın sürüş süresini 3 saate çıkarmayı hedefliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir